| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie tylko dla zarządzania

Zwolnienie tylko dla zarządzania

Umowa w zakresie obsługi księgowej nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej przez członka wspólnoty, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w tym zakresie, nie jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Zwolnieniem objęta jest jedynie umowa zarządzania taką nieruchomością - i to tylko wykonywana na zlecenie.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można wyczytać, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie na potrzeby związane z tą nieruchomością, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Oznacza to, że osoba wykonująca usługi w zakresie obsługi księgowej nieruchomości, według umowy zawartej przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie korzysta z wyłączenia z podatku od towarów i usług. Tym samym podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Bez podatku tylko zarządzanie
Mimo że w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nie ma wzmianki na temat preferencyjnej stawki VAT lub zwolnienia z tego podatku dla usług zarządzania nieruchomością, korzysta ona ze zwolnienia na podstawie przepisów szczególnych. Określa je par. 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Należy zaznaczyć, iż dotyczy ono tylko usług w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczonymi na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11). Usługi rachunkowo-księgowe natomiast nie kwalifikują się do tego typu czynności, co w konsekwencji powoduje, że są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług i nie dotyczy ich zwolnienie z tytułu zarządzania nieruchomościami.
Bogdan Świąder


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK