| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie tylko dla zarządzania

Zwolnienie tylko dla zarządzania

Umowa w zakresie obsługi księgowej nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej przez członka wspólnoty, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w tym zakresie, nie jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Zwolnieniem objęta jest jedynie umowa zarządzania taką nieruchomością - i to tylko wykonywana na zlecenie.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można wyczytać, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie na potrzeby związane z tą nieruchomością, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Oznacza to, że osoba wykonująca usługi w zakresie obsługi księgowej nieruchomości, według umowy zawartej przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie korzysta z wyłączenia z podatku od towarów i usług. Tym samym podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Bez podatku tylko zarządzanie
Mimo że w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nie ma wzmianki na temat preferencyjnej stawki VAT lub zwolnienia z tego podatku dla usług zarządzania nieruchomością, korzysta ona ze zwolnienia na podstawie przepisów szczególnych. Określa je par. 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Należy zaznaczyć, iż dotyczy ono tylko usług w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczonymi na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11). Usługi rachunkowo-księgowe natomiast nie kwalifikują się do tego typu czynności, co w konsekwencji powoduje, że są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług i nie dotyczy ich zwolnienie z tytułu zarządzania nieruchomościami.
Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK