| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Handlujący w sieci nie płacą podatku

Handlujący w sieci nie płacą podatku

Prawie 190 tys. zł niezapłaconych podatków - to wynik pół roku kontroli transakcji zawieranych za pośrednictwem internetu prowadzonych przez łódzkie urzędy skarbowe. Najczęściej handluje się elektroniką i kosmetykami.

Sprzedaż w sieci została uznana za obszar dużego ryzyka zagrożony przestępczością podatkową i ujęta w rocznym planie kontroli łódzkich urzędów skarbowych. Lustrowanie internetu zaczęło się na początku roku. Są już znane wyniki kontroli za pierwsze dwa kwartały. Jak poinformowano w łódzkiej izbie skarbowej, w tym czasie inspektorzy skarbowi przeprowadzili 224 kontrole i 128 tzw. czynności sprawdzających. Urzędnicy wykryli, że kupcy-internauci nie odprowadzili do budżetu 189 tys. zł. Wszczęto 120 postępowań podatkowych.
– Osoby dokonujące transakcji za pośrednictwem internetu często nie rejestrują prowadzenia działalności gospodarczej. Nie prowadzą także ewidencji obrotów i w związku z tym uchylają się od płacenia podatków. W rzeczywistości to czasami firmy działające na dużą skalę – mówi Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi. Podaje przykład: jeden z kontrolowanych przedsiębiorców, który nie ewidencjonował obrotu, sprzedawał m.in. komputery, DVD, książki, atlasy, monitory i drukarki.
Ujawniono, że w sumie fiskus stracił 99 tys. zł z tytułu VAT i 55 tys. z PIT. Mniej stracił z niezapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych.
MM


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK