| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dodatkowych zachęt raczej nie będzie

Dodatkowych zachęt raczej nie będzie

W najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć na wprowadzenie większych zachęt podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Przedstawiciele przodujących w rankingach partii oraz niezależni eksperci sceptycznie odnoszą się do tego rodzaju zachęt.

Oszczędzanie na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) nie cieszy się dużym powodzeniem. Zwolnienie z podatku od zysków z oszczędności w ramach IKE jest limitowane. W 2005 r. kwota oszczędności, z których zyski zwolnione są z podatku, wynosi 3635 zł. Nie stanowi to dla większości osób wystarczającej zachęty do tego, żeby otwierać indywidualne konta emerytalne.
Czy po wyborach można spodziewać się wprowadzenia dodatkowych bodźców do dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach IKE? Wydaje się, że raczej nie ma na to co liczyć.
Jak powiedział nam poseł Kazimierz Marcinkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości, program tej partii, choć szczegółowy, nie odnosi się bezpośrednio do kwestii oszczędzania w ramach indywidualnych kont emerytalnych. – Jest wiele ważniejszych kwestii do załatwienia w pierwszej kolejności. Natomiast kwestią oszczędzania na emeryturę w ramach IKE powinien zająć się przyszły rząd – dodał poseł Kazimierz Marcinkiewicz.
Z kolei poseł Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej powiedział, że przedstawiciele PO doceniają znaczenie indywidualnych kont emerytalnych. Zastanawiają się też nad opracowaniem mechanizmów mogących uatrakcyjnić oszczędzanie w ramach IKE. Jednocześnie jednak poseł podkreślił, że jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych propozycjach.
Ekspert ekonomiczny Platformy Obywatelskiej Rafał Antczak przypomina, że celem PO jest m.in. uproszczenie systemu podatkowego dzięki likwidacji ulg podatkowych. A oszczędzający w ramach IKE korzystają z pewnych preferencji w podatku dochodowym. – Jest to generalnie ulga dla osób lepiej sytuowanych, których stać na oszczędzanie w dłuższym okresie – podkreślił Rafał Antczak. Nie wykluczył jednocześnie możliwości przeprowadzenia analiz, czy można uatrakcyjnić oszczędzanie na dodatkową emeryturę. – Powinno się to rozważyć dopiero po uporządkowaniu i „oczyszczeniu” systemu podatków i parapodatków – stwierdził R. Antczak.
Ile oszczędności zwolnionych z podatku
W tym roku kwota zwolniona z podatku od zysków z oszczędności dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych wynosi 3635 zł.
Oszczędzający w ramach IKE mogą m.in. kupować specjalne dziesięcioletnie obligacje. Jedna obligacja sprzedawana jest po 100 zł. Oznacza to, że w tym roku można kupić 36 takich obligacji, z których zyski będą zwolnione z podatku.
Przypomnijmy, że w 2004 r. kwota zwolniona z podatku od zysków dla oszczędzających w ramach IKE wynosiła 3435 zł.
Krzysztof Tomaszewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK