REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zużycie energii na potrzeby wytwórcy bez akcyzy

Nabywcy energii elektrycznej, którzy posiadają koncesję na jej wytwarzanie i zużywają ją na własne potrzeby, nie płacą podatku akcyzowego – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

ETS zajmie się polskimi przepisami o opodatkowaniu pożyczek

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, czy w latach 2007-2008 opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców było zgodne z prawem unijnym - poinformowała firma doradcza Deloitte.

Fiskus sprawdzi, ile kosztują nasze ulgi

MACIEJ GRABOWSKI o preferencjach podatkowych - Ministerstwo przy współpracy Banku Światowego opracuje raport na temat efektywności systemu ulg i odliczeń w polskim systemie podatkowym. Skąd taki pomysł?

Nowelizacja ustawy o odpadach

Dnia 12 marca 2010 r. weszła w życie ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 28 poz. 145). Akt ten dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych w sprawie składowania odpadów, określonych w dyrektywie Rady z dnia 26 kwietnia 1999 r. (1999/31/WE). Nowelizacja umożliwi Polsce realizację zadań zawartych w „Krajowym planie gospodarki odpadami 2010”.

Szkolenia pracowników na nowych zasadach

Pracodawca będzie musiał udzielać pracownikom urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni nawet na krótkie szkolenie, które kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Pracodawca i pracownik nie będą również mogli tak jak dotychczas sami ustalać warunków szkolenia pracownika, jeżeli pracownik szkoli się na własny koszt. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Rząd chce opodatkować leki refundowane

Ministerstwo Zdrowia ma chrapkę na zyski firm farmaceutycznych. Za nowy podatek zapłacą pacjenci - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Będą wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie odsetek od zaległości podatkowych. Chce w ten sposób zdyscyplinować przedsiębiorców i zwiększyć ściągalność zaległych podatków.

Odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Od 1 kwietnia 2010 r. obowiązywać będą nowe stawki kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Zwolnienie podatkowe dla rolników sprzedających domowe przetwory nie zakłóci konkurencji

Limitowane zwolnienie dla przychodów ze sprzedaży przetworów z własnej uprawy czy hodowli nie wpłynie na rynek handlu żywnością.

Dania zmieniła zasady dotyczące podatku źródłowego od dywidend

W styczniu 2010 roku weszły w życie nowe zasady opodatkowania dywidend wypłacanych nierezydentom w Danii. Wprowadzają one łagodniejsze warunki zastosowania zwolnienia z opodatkowania.

Zwolnienie z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej

Małe przedsiębiorstwa będą mogły być zwolnione z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej – przewidują zmiany w unijnych przepisach.

Delegowani pracownicy: ZUS ma wydawać zaświadczenia

Sąd Najwyższy orzekł, że przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu od decyzji ZUS zabraniającej im opłacania składek do polskiego systemu ubezpieczeniowego od delegowanych pracowników.

Parlament zatwierdził podwyżkę podatków

Hiszpański parlament zatwierdził 17 marca podwyższenie z dniem 1 lipca stawek podatku VAT, co jest zasadniczym elementem pakietu antykryzysowego, który zamierza realizować rząd socjalistycznego premiera Jose Luisa Zapatero.

Zarobki uzyskane w Finlandii bez podatku

Polacy rozliczający dochody z pracy w Finlandii nie naliczą podatku. Od przyszłego roku w przypadku tych dochodów, będzie obowiązywała metoda wyłączenia z progresją zamiast proporcjonalnego odliczenia.

Będą przepisy dotyczące ułatwień podatkowych

Posłowie wszystkich klubów poparli jedną, redakcyjną poprawkę do nowelizacji ustaw podatkowych. Nie zgodzili się zaś na zmianę tytułu noweli.

Zasady szkoleń powinien ustalać pracownik z pracodawcą

Pracownik powinien uzgadniać z pracodawcą zasady, na jakich będzie podnosił swoje kwalifikacje. Jeśli przepisy będą narzucały pracodawcom ponoszenie dodatkowych kosztów na kursy czy studia pracowników, nie będą się na to godzić - uważa PKPP Lewiatan.

By skorzystać z uproszczeń w VAT, podatnicy muszą zainwestować w nowe oprogramowanie

Trzy pytania do MARCINA CHOMIUKA, doradcy podatkowego, szefa zespołu VAT w PricewaterhouseCoopers - Z początkiem 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca trzy unijne dyrektywy. Jak te zmiany wpłyną na sytuację podatników?

Wyrok ETS w sprawie Telekomunikacji Polskiej

Dnia 11 marca 2010 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej „ETS”) zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie uzależniania przez Telekomunikację Polską (dalej „TP”) zawarcia umowy o świadczeniu usług szerokopasmowego dostępu do Internetu „neostrada tp” od zawarcia umowy o świadczenie usługi telefonicznej (sygn. sprawy: C-522/08).

Egzekucja abonamentu przez urzędy skarbowe

W ocenie Ministerstwa Finansów wątpliwość budzi kwestia egzekucji zaległych opłat abonamentowych przez urzędy skarbowe, ponieważ aktualne przepisy odnoszące się do tych urzędów nie zawierają odpowiednich uregulowań.

Władze Szwajcarii nie powołają specjalnej komisji w sprawie UBS

Władze Szwajcarii podjęły decyzję o nie powołaniu specjalnej komisji parlamentarnej, która miała prowadzić dochodzenie w sprawie banku UBS. Według członków wyższej izby parlamentu, prowadzenie tego dochodzenia wymaga zakończenia toczącego się równolegle śledztwa.

Wypożyczalnie powinny naliczać podatek według 22-proc. stawki

Usługi w zakresie wypożyczania filmów nie mogą być objęte obniżoną 7-proc. stawką VAT.

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 21, poz. 104), której celem jest wdrożenie dyrektywy 2005/89/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r., dotyczącej działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych. Nowelizacja zawiera również zmiany służące wdrożeniu zmian przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1228/2003/WE z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej.

Służby skarbowe wykryły fikcyjne faktury na 4,5 mld zł

W ubiegłym roku urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły ponad 10 tys. kontroli. Najwięcej – bo 60 proc. wszystkich nieprawidłowości – stwierdzono w zakresie podatku VAT i akcyzy. Duży odsetek oszustw podatkowych stanowią tzw. fikcyjne faktury.

Przekazanie nieruchomości z 22-proc. VAT

Dostawa gruntów przeznaczonych pod drogę, przejętych z mocy prawa w zamian za odszkodowanie, podlega 22-proc. VAT.

Nowe przepisy o przyznawaniu bezrobotnym środków z Funduszu Pracy

Dzisiaj, 17 marca, wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.

Kilka miliardów złotych mniej z podatków

Wpływy budżetowe są niższe niż przed rokiem, bezrobocie rośnie, a Polacy wstrzymują się z zakupami - alarmuje "Rzeczpospolita".

Problem z FEP rozwiążesz wysyłając maila do ZUS

Pracodawcy opłacający składki na Fundusz Emerytur Pomostowych mogą kierować do ZUS drogą mailową wszelkie zapytania z zakresu ustawy o emeryturach pomostowych.

Brytyjskie władze podatkowe będą publikować dane oszustów podatkowych

Na początku marca 2010 roku weszły w życie w Wielkiej Brytanii przepisy umożliwiające publikację danych osób popełniających oszustwa podatkowe. Brytyjskie władze podatkowe uznały, że rozwiązanie to będzie dodatkową karą dla osób umyślnie łamiących przepisy podatkowe.

Przyznanie opcji na akcje nie skutkuje powstaniem przychodu

Samo przyznanie opcji nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu ze stosunku pracy. Przychód powstanie dopiero w momencie zbycia przyznanych akcji i stanowić będzie źródło przychodów z kapitałów pieniężnych.

Wyższe świadczenie urlopowe z funduszu socjalnego

Pracodawca, który na początku roku wypłacił pracownikowi świadczenie urlopowe, musi mu wypłacić wyrównanie. To efekt wzrostu wysokości odpisu na fundusz socjalny.

Globalny podatek od transakcji walutowych

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown i prezydent Francji Nicolas Sarkozy poparli pomysł wprowadzenia globalnego podatku od spekulacyjnych transakcji walutowych.

Sprzedaż premiowa - VAT będzie można zaliczyć do kosztów

Senat większością głosów poprał w piątek 12 marca nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową.

Fiskus zgadza się na nowe zwolnienie dla rolników

Nowe zwolnienie z PIT dla przychodów ze sprzedaży przetworzonej żywności z własnej uprawy i hodowli powinno wejść w życie od 2011 roku – uważa resort finansów.

Złagodzono warunki uzyskania becikowego

Senatorowie wprowadzili w piątek 2 marca poprawki doprecyzowujące nowelizację ustawy zmieniającą zasady wypłaty becikowego. Wg nowych przepisów, aby do końca 2011 r. dostać becikowe, wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży.

Przymiarki do wprowadzenia VAT na żywność

Na tajnych, nieformalnych rozmowach urzędników brytyjskiej administracji rządowej z supermarketami i organizacjami handlu detalicznego poruszana jest politycznie drażliwa kwestia wprowadzenia podatku VAT na żywność - informuje "Sunday Telegraph".

Postępowanie odwoławcze - podatnik musi znać stanowisko fiskusa

Organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, będą informowały o swoim stanowisku w ich sprawach. Taką zmianę przewiduje uchwalona 12 marca nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Nowe zasady aktualizacji danych ewidencyjnych VAT

To już przesądzone. Będą mniejsze obowiązki informacyjne podatników związane z prowadzeniem ewidencji VAT.

Wnioski o dotacje na e-biznes tylko przez internet

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie e-usług ze środków unijnych od nowego naboru będą składać wnioski tyko przez internet.

Celnicy będą sprawdzać prawidłowość rozliczeń akcyzowych

Organy celne będą prowadziły działania kontrolne, na podstawie strategii opracowanej przez Ministerstwo Finansów. Kontrolujący zwrócą szczególną uwagę na akcyzę.

Nowe stawki opłat za wydanie paszportu

Obowiązują nowe przepisy ustawy o dokumentach paszportowych, które wprowadziły m.in. nowe opłaty związane z wydaniem paszportu.

O opodatkowaniu sprzedaży działek przesądzi Trybunał UE

Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się sprawą opodatkowania VAT sprzedaży działek budowlanych przekwalifikowanych z gruntów rolnych.

Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Minister Pracy i Polityki Społecznej ogłosił wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Nowelizacja ustawy o PCC: Niektóre transakcje będą zwolnione z podatku

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela zwalnia z tego podatku niektóre transakcje zawierane przez zagraniczne firmy inwestycyjne.

Dane szacunkowe zbierane przez organ podatkowy są tajne

Organ podatkowy, który dokonując szacunku, zbiera informacje od innych firm, nie musi ich ujawniać podatnikowi.

Dofinansowanie działalności innowacyjnej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór wniosków o dofinansowanie na uruchomienie działalności innowacyjnej.

Zmiana interpretacji umarza sprawę w sprawie skargi na tę interpretację

Jeśli minister finansów zmieni interpretację podatkową, postępowanie w sprawie skargi na tę interpretację powinno być umorzone.

Powstanie samorząd gospodarczy reprezentujący firmy

Wkrótce do Sejmu trafi projekt ustawy o samorządzie gospodarczym powołujący Parlament Przedsiębiorców. Dzięki temu mikro, małe i średnie firmy zyskają możliwość bezpośredniego wpływu na proces legislacyjny w Polsce.

Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości

Dnia 15 marca mija termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości przez osoby fizyczne.

Firmy czekają na orzeczenie TK w sprawie korekt deklaracji VAT

Podatnicy, którym urzędy skarbowe nie pozwoliły na złożenie korekty deklaracji podatkowej VAT, liczą na korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK zbada, czy można było pozbawić prawa do korekty firmy kontrolowane przez urzędy skarbowe.

Inwestor otrzyma zwrot VAT w cztery miesiące

Czteromiesięczne terminy zwrotu VAT na materiały budowlane będą dotyczyły wniosków składanych po wejściu w życie nowych przepisów.

REKLAMA