| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Konsultantka przedsiębiorcą

Konsultantka przedsiębiorcą

Jeśli jesteś konsultantką sprzedającą np. kosmetyki i z tego tytułu osiągasz przychody, to powinnaś rozliczać się z fiskusem z uzyskanych dochodów, jak pozostali przedsiębiorcy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Musisz zatem płacić podatek i prowadzić odpowiednią ewidencję - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Konsultanci firm kosmetycznych (np. AVON) kupują w firmie kosmetyki, które następnie sprzedają osobom trzecim. W efekcie zawartej uprzednio z firmą umowy, kupując w firmie kosmetyki, otrzymują rabat. Otrzymanie tego rabatu związane jest z faktem posiadania statusu konsultanta. Jedynie jego wysokość uzależniona jest od wysokości zrobionych w firmie zakupów.
Źródłem przychodu z omawianego tytułu jest pozarolnicza działalność gospodarcza w zakresie handlu. Jednak – jak podkreślił resort – o zaliczeniu przychodów uzyskanych ze sprzedaży kosmetyków do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie decyduje zarejestrowanie działalności usługowej w zakresie handlu w rejestrze przedsiębiorców. Zakres przesłanek pozwalających na zaliczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży kosmetyków do źródła przychodów i w konsekwencji uznanie osoby fizycznej za przedsiębiorcę wyznacza – zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) – definicja pozarolniczej działalności gospodarczej.
W wyjaśnieniach MF podkreślono, że skoro źródłem przychodów ze sprzedaży kosmetyków przez konsultanta jest pozarolnicza działalność gospodarcza, to osobę tę obowiązują takie same zasady rozliczania się z uzyskanych dochodów, jak pozostałych przedsiębiorców osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochód z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie handlu kosmetykami konsultanci będący przedsiębiorcami, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych zarówno według progresywnej skali podatkowej, jak i według 19-proc. stawki jednolitej, ustalają zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2 ustawy o PIT.
Odnosząc się natomiast do kwestii udzielanych konsultantom przez firmę rabatów, ministerstwo stwierdziło, że dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych obojętna pozostaje wysokość udzielonego konsultantowi rabatu, skoro rabat ten nie generuje przychodu.
W sytuacji natomiast, gdy konsultant sprzeda kupione od firmy kosmetyki po cenie ich zakupu, powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z uwagi jednak na okoliczność, że kosmetyki sprzedawane są po cenie ich zakupu, to nie wystąpi dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym. Z podobną sytuacją mamy do czynienia również wtedy, gdy zakupione w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kosmetyki nie zostaną sprzedane, lecz zużyte na własne potrzeby konsultanta (po dokonaniu odpowiednich zapisów w dokumentacji prowadzonej dla potrzeb działalności gospodarczej).
SŁOWNICZEK
POZAROLNICZA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.
Ewa Matyszewska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK