| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Finanse samorządów pod ściślejszą kontrolą

Finanse samorządów pod ściślejszą kontrolą

W 168 jednostkach samorządowych zatrudniono w 2004 r. audytorów wewnętrznych. W ponad połowie samorządów obowiązują już pisemne procedury dotyczące kontroli finansowej. Najgorzej przedstawia się audyt informatyczny. Wprowadziło go jedynie 4 proc. samorządów.

W ubiegłym roku około 500 jednostek samorządu terytorialnego powinno utworzyć komórki audytu z powodu przekroczenia progu przychodów lub wydatków publicznych, który wynosi 35 mln zł – poinformował Departament Kontroli Wewnętrznej i Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów. Jednostki te jednak nie są objęte ocenami źródłowymi ani ustawowym obowiązkiem przedstawiania głównemu inspektorowi audytu wewnętrznego (GIAW) planu audytu i sprawozdania z jego wykonania. Oznacza to problemy z uzyskaniem kompleksowej informacji o stanie audytu w polskich samorządach. Informacje płynące z jednostek samorządowych mają bowiem charakter dobrowolny.

Główny inspektor audytu wewnętrznego przesłał kwestionariusze do jednostek samorządowych z prośbą o udzielenie odpowiedzi na zadane pytania o stanie wdrożenia standardów kontroli finansowej i audytu wewnętrznego. Pytania usystematyzowano według układu standardów kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych. Spośród 475 jednostek, do których skierowano kwestionariusz, odpowiedzi przesłało 248. Stanowi to 52 proc. W 213 jednostkach podjęto, bądź planuje się podjąć, działania w celu wdrożenia standardów. W 83 jednostkach samorządu terytorialnego dokonano samooceny kontroli finansowej zgodnie z wytycznymi. W ponad połowie jednostek samorządowych obowiązują pisemne procedury kontroli finansowej.

W 77 proc. jednostek samorządowych zorganizowano stanowisko lub komórkę audytu wewnętrznego, a 68 proc. jednostek zatrudniło audytora spełniającego w pełni wymagania ustawy o finansach publicznych. W 122 jednostkach zatrudniono 1 osobę, w 16 jednostkach 2 osoby, w 8 jednostkach 3 i więcej. Zadania audytowe zrealizowane w 2004 r. obejmowały audyt finansowy, audyt systemu i działalności. Audyt informatyczny zrealizowało jedynie 4 proc. jednostek.

Wiesława Moczydłowska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK