| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Finanse samorządów pod ściślejszą kontrolą

Finanse samorządów pod ściślejszą kontrolą

W 168 jednostkach samorządowych zatrudniono w 2004 r. audytorów wewnętrznych. W ponad połowie samorządów obowiązują już pisemne procedury dotyczące kontroli finansowej. Najgorzej przedstawia się audyt informatyczny. Wprowadziło go jedynie 4 proc. samorządów.

W ubiegłym roku około 500 jednostek samorządu terytorialnego powinno utworzyć komórki audytu z powodu przekroczenia progu przychodów lub wydatków publicznych, który wynosi 35 mln zł – poinformował Departament Kontroli Wewnętrznej i Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów. Jednostki te jednak nie są objęte ocenami źródłowymi ani ustawowym obowiązkiem przedstawiania głównemu inspektorowi audytu wewnętrznego (GIAW) planu audytu i sprawozdania z jego wykonania. Oznacza to problemy z uzyskaniem kompleksowej informacji o stanie audytu w polskich samorządach. Informacje płynące z jednostek samorządowych mają bowiem charakter dobrowolny.

Główny inspektor audytu wewnętrznego przesłał kwestionariusze do jednostek samorządowych z prośbą o udzielenie odpowiedzi na zadane pytania o stanie wdrożenia standardów kontroli finansowej i audytu wewnętrznego. Pytania usystematyzowano według układu standardów kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych. Spośród 475 jednostek, do których skierowano kwestionariusz, odpowiedzi przesłało 248. Stanowi to 52 proc. W 213 jednostkach podjęto, bądź planuje się podjąć, działania w celu wdrożenia standardów. W 83 jednostkach samorządu terytorialnego dokonano samooceny kontroli finansowej zgodnie z wytycznymi. W ponad połowie jednostek samorządowych obowiązują pisemne procedury kontroli finansowej.

W 77 proc. jednostek samorządowych zorganizowano stanowisko lub komórkę audytu wewnętrznego, a 68 proc. jednostek zatrudniło audytora spełniającego w pełni wymagania ustawy o finansach publicznych. W 122 jednostkach zatrudniono 1 osobę, w 16 jednostkach 2 osoby, w 8 jednostkach 3 i więcej. Zadania audytowe zrealizowane w 2004 r. obejmowały audyt finansowy, audyt systemu i działalności. Audyt informatyczny zrealizowało jedynie 4 proc. jednostek.

Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK