| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaty za słupy są legalne

Opłaty za słupy są legalne

Opłaty od masztów, słupów i anten nadawczych GSM nakładane przez gminy nie stanowią ograniczenia w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Wspólnoty przez operatorów unijnych - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

ETS wydał wyrok dotyczący wykładni Traktatu Wspólnot Europejskich i dyrektywy Komisji w sprawie konkurencji na rynkach usług telekomunikacyjnych. Trybunał przypomniał, że art. 59 Traktatu Wspólnot Europejskich zakazuje wprowadzania ograniczeń w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Wspólnoty w odniesieniu do obywateli państw członkowskich mających swe przedsiębiorstwo w państwie Wspólnoty innym niż państwo odbiorcy świadczenia.

Jednak władze krajowe lub jednostki samorządu terytorialnego mogą wprowadzić (bez rozróżnienia na usługodawców krajowych i pochodzących z pozostałych państw członkowskich) opłatę od infrastruktury łączności ruchomej i osobistej użytkowanej w ramach wykonywania działalności objętej koncesjami i zezwoleniami.

Ma ona dotyczyć w tym samym stopniu świadczenia usług wewnątrz jednego państwa członkowskiego i świadczenia usług między takimi państwami.

Z kolei według wspomnianej dyrektywy państwa członkowskie mają zapewnić usunięcie wszelkich ograniczeń nałożonych na operatorów systemów łączności ruchomej i osobistej w zakresie m.in. tworzenia ich własnej infrastruktury, użytkowania infrastruktury podmiotów trzecich i współkorzystania z infrastruktury.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przepis ten nie wyklucza możliwości wprowadzenia ograniczeń wynikających z przepisów podatkowych. Nie dotyczy więc krajowych przepisów skierowanych do wszystkich operatorów telefonii. Oznacza to, że gminy mogą ustalać opłaty od słupów, masztów i anten nadawczych GSM.

Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK