| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaty za słupy są legalne

Opłaty za słupy są legalne

Opłaty od masztów, słupów i anten nadawczych GSM nakładane przez gminy nie stanowią ograniczenia w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Wspólnoty przez operatorów unijnych - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

ETS wydał wyrok dotyczący wykładni Traktatu Wspólnot Europejskich i dyrektywy Komisji w sprawie konkurencji na rynkach usług telekomunikacyjnych. Trybunał przypomniał, że art. 59 Traktatu Wspólnot Europejskich zakazuje wprowadzania ograniczeń w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Wspólnoty w odniesieniu do obywateli państw członkowskich mających swe przedsiębiorstwo w państwie Wspólnoty innym niż państwo odbiorcy świadczenia.

Jednak władze krajowe lub jednostki samorządu terytorialnego mogą wprowadzić (bez rozróżnienia na usługodawców krajowych i pochodzących z pozostałych państw członkowskich) opłatę od infrastruktury łączności ruchomej i osobistej użytkowanej w ramach wykonywania działalności objętej koncesjami i zezwoleniami.

Ma ona dotyczyć w tym samym stopniu świadczenia usług wewnątrz jednego państwa członkowskiego i świadczenia usług między takimi państwami.

Z kolei według wspomnianej dyrektywy państwa członkowskie mają zapewnić usunięcie wszelkich ograniczeń nałożonych na operatorów systemów łączności ruchomej i osobistej w zakresie m.in. tworzenia ich własnej infrastruktury, użytkowania infrastruktury podmiotów trzecich i współkorzystania z infrastruktury.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przepis ten nie wyklucza możliwości wprowadzenia ograniczeń wynikających z przepisów podatkowych. Nie dotyczy więc krajowych przepisów skierowanych do wszystkich operatorów telefonii. Oznacza to, że gminy mogą ustalać opłaty od słupów, masztów i anten nadawczych GSM.

Bogdan Świąder


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK