| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaty za słupy są legalne

Opłaty za słupy są legalne

Opłaty od masztów, słupów i anten nadawczych GSM nakładane przez gminy nie stanowią ograniczenia w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Wspólnoty przez operatorów unijnych - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

ETS wydał wyrok dotyczący wykładni Traktatu Wspólnot Europejskich i dyrektywy Komisji w sprawie konkurencji na rynkach usług telekomunikacyjnych. Trybunał przypomniał, że art. 59 Traktatu Wspólnot Europejskich zakazuje wprowadzania ograniczeń w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Wspólnoty w odniesieniu do obywateli państw członkowskich mających swe przedsiębiorstwo w państwie Wspólnoty innym niż państwo odbiorcy świadczenia.

Jednak władze krajowe lub jednostki samorządu terytorialnego mogą wprowadzić (bez rozróżnienia na usługodawców krajowych i pochodzących z pozostałych państw członkowskich) opłatę od infrastruktury łączności ruchomej i osobistej użytkowanej w ramach wykonywania działalności objętej koncesjami i zezwoleniami.

Ma ona dotyczyć w tym samym stopniu świadczenia usług wewnątrz jednego państwa członkowskiego i świadczenia usług między takimi państwami.

Z kolei według wspomnianej dyrektywy państwa członkowskie mają zapewnić usunięcie wszelkich ograniczeń nałożonych na operatorów systemów łączności ruchomej i osobistej w zakresie m.in. tworzenia ich własnej infrastruktury, użytkowania infrastruktury podmiotów trzecich i współkorzystania z infrastruktury.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przepis ten nie wyklucza możliwości wprowadzenia ograniczeń wynikających z przepisów podatkowych. Nie dotyczy więc krajowych przepisów skierowanych do wszystkich operatorów telefonii. Oznacza to, że gminy mogą ustalać opłaty od słupów, masztów i anten nadawczych GSM.

Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »