| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małe opóźnienie da się usprawiedliwić

Małe opóźnienie da się usprawiedliwić

Opóźnienia w odprowadzaniu składek na ZUS nieprzekraczające kilku dni stanowią ze względu na znikomą szkodliwość podstawę do umorzenia postępowania - zdecydowała Główna Komisja Orzekająca.

W zaskarżonym orzeczeniu Komisja Orzekająca przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie nałożyła na b. dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej obowiązek zwrotu kosztów na rzecz Skarbu Państwa. Komisja uznała ją za winną wypłacenia wynagrodzeń bez odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaniechania przeprowadzenia inwentaryzacji. Obwiniona argumentowała, że opóźnienia wynikały ze względu na brak środków pieniężnych.


GKO stwierdziła, że opóźnienia, co do których można postawić obwinionej zarzut, dotyczyły tylko 6 składek na przestrzeni 2 lat i nie przekraczały 5 dni. Nie zgodziła się jednak z argumentacją, że sporządzenie inwentaryzacji obciążało główną księgową. Ustawa o rachunkowości nakłada taki obowiązek w pierwszej kolejności na kierownika jednostki.


Ponieważ zaniechanie to było nieumyślne i nie miało na celu ukrywania strat, GKO uznała je za znikomo szkodliwe dla dochodów Skarbu Państwa i na tej podstawie umorzyła postępowanie. – Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych dla tego typu działań – o znikomej szkodliwości – daje możliwość umorzenia postępowania. Ustawa została wprowadzona głównie po to, by dochodzić naruszeń dyscypliny finansów publicznych o poważniejszym charakterze – argumentował przewodniczący składu GKO, Eugeniusz Ruśkowski.Piotr Trocha

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK