| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > "Starych" interpretacji nie zaskarżamy

"Starych" interpretacji nie zaskarżamy

Nie ma szans na wzruszenie wykładni prawa podatkowego wydanej przed 1 stycznia tego roku. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił w piątek skargę firmy, która domagała się zmiany niekorzystnej dla siebie interpretacji.

Jesienią ubiegłego roku firma HDS Polska zwróciła się do urzędu skarbowego o wykładnię w sprawie VAT. Informacja US była korzystna dla firmy – prowadzone przez nią pośrednictwo w zakładach Totalizatora Sportowego miało być zwolnione z VAT. Problem w tym, że na początku tego roku izba skarbowa zmieniła tę interpretację i poinformowała spółkę, że usługi takie podlegają VAT. Na wezwanie firmy do zmiany stanowiska izba nie zareagowała. Spółka zaskarżyła interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Powołała się przy tym na zmianę Ordynacji podatkowej, która od 1 stycznia tego roku pozwala skarżyć wykładnię do sądu.WSA odrzucił skargę spółki. Sąd uznał, że jest ona niedopuszczalna, gdyż zgodnie z przepisami o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zaskarżyć można np. postanowienie, decyzję lub tzw. inny akt lub czynność administracji publicznej dotyczącą uprawnień lub obowiązku wynikającego z prawa.


Pismo dyrektora informujące o wykładni prawa nie należy do żadnych z tych kategorii.– Nie można było zaskarżyć treści tego pisma – uzasadniała orzeczenie sędzia Krystyna Kleiber. Na marginesie przypomniała, że problem dotyczył okresu sprzed zmiany Ordynacji podatkowej, kiedy naczelnicy urzędów skarbowych i dyrektorzy izb mogli wydawać pisma, a nie postanowienia i decyzje, jak dziś.– W obecnym stanie prawnym taka sytuacja nie mogłaby się zdarzyć – poinformowała sędzia.Orzeczenie jest zgodne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Resort uważa wręcz, że zaskarżeniu nie podlegają wszystkie interpretacje, które wydano na wnioski złożone w ubiegłym roku. Nawet wtedy, gdy wykładnia organu pierwszej instancji nastąpiła po nowelizacji Ordynacji podatkowej. Sygn. akt III SA/Wa 1423/05Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK