| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Żeby odzyskać podatek trzeba go zapłacić

Żeby odzyskać podatek trzeba go zapłacić

Nieprecyzyjne przepisy ustawy akcyzowej umożliwiają dowolną interpretację przepisów. Skutkiem są różne stanowiska urzędów celnych w podobnych sprawach - alarmują specjaliści.

Kłopoty z właściwym zrozumieniem przepisów mają nie tylko urzędnicy. Problem ten dotyka przede wszystkim dużej rzeszy przedsiębiorców. Jak zauważają specjaliści z Ernst & Young, dotyczy to m.in. terminu zapłaty akcyzy przez przedsiębiorców z branży samochodowej, od wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego samochodu. W takich przypadkach termin zapłaty wynosi 5 dni, nie później niż z chwilą rejestracji. Jak zauważa Aleksandra Kalinowska z Ernst & Young, ostatnim terminem do zapłaty jest albo termin 5 dni, albo moment rejestracji lub sprzedaż bez rejestracji. Oznacza to, że interpretacja przepisów pozostawia duże pole do manewru. W rezultacie można odwlec zapłatę akcyzy do czasu rejestracji lub sprzedaży.
Inny problem, na który zwracają uwagę eksperci z Ernst & Young, w tym Szymon Parulski, dotyczy zwrotu akcyzy od nabycia samochodów, w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Dostawa ta nie podlega akcyzie, ale urzędy celne nakazują najpierw zapłacić akcyzę od zakupu, a potem wnosić o jej zwrot w przypadku dokonania wewnątrzwspólnpotowej dostawy samochodów.
Kolejny problem, na który zwrócono uwagę, to różne interpretacje urzędów celnych dotyczące podobnych zagadnień. W przypadku wpłacania zaliczek niektóre urzędy opowiadały się za ich opodatkowaniem, doszukując się analogii do przepisów ustawy o VAT. Całkiem odmienne stanowiska prezentowały urzędy w przypadku obniżek i rabatów przy akcyzie po dokonaniu sprzedaży. Do takich sytuacji, w związku z brakiem uregulowań w ustawie akcyzowej, organy podatkowe stosowały mechanizmy podobne do wynikających z przepisów ustawy o VAT czy przepisów Ordynacji podatkowej. Jedne uznawały, że możliwa jest korekta (tak jak stanowi Ordynacja podatkowa), inne twierdziły, że można pomniejszyć cenę o te rabaty (tak jak to jest w VAT). Jeszcze inne twierdziły, że nie można w ogóle korygować czy obniżać akcyzy, gdyż nie wynika to bezpośrednio z ustawy akcyzowej.

Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK