| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Żeby odzyskać podatek trzeba go zapłacić

Żeby odzyskać podatek trzeba go zapłacić

Nieprecyzyjne przepisy ustawy akcyzowej umożliwiają dowolną interpretację przepisów. Skutkiem są różne stanowiska urzędów celnych w podobnych sprawach - alarmują specjaliści.

Kłopoty z właściwym zrozumieniem przepisów mają nie tylko urzędnicy. Problem ten dotyka przede wszystkim dużej rzeszy przedsiębiorców. Jak zauważają specjaliści z Ernst & Young, dotyczy to m.in. terminu zapłaty akcyzy przez przedsiębiorców z branży samochodowej, od wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego samochodu. W takich przypadkach termin zapłaty wynosi 5 dni, nie później niż z chwilą rejestracji. Jak zauważa Aleksandra Kalinowska z Ernst & Young, ostatnim terminem do zapłaty jest albo termin 5 dni, albo moment rejestracji lub sprzedaż bez rejestracji. Oznacza to, że interpretacja przepisów pozostawia duże pole do manewru. W rezultacie można odwlec zapłatę akcyzy do czasu rejestracji lub sprzedaży.
Inny problem, na który zwracają uwagę eksperci z Ernst & Young, w tym Szymon Parulski, dotyczy zwrotu akcyzy od nabycia samochodów, w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Dostawa ta nie podlega akcyzie, ale urzędy celne nakazują najpierw zapłacić akcyzę od zakupu, a potem wnosić o jej zwrot w przypadku dokonania wewnątrzwspólnpotowej dostawy samochodów.
Kolejny problem, na który zwrócono uwagę, to różne interpretacje urzędów celnych dotyczące podobnych zagadnień. W przypadku wpłacania zaliczek niektóre urzędy opowiadały się za ich opodatkowaniem, doszukując się analogii do przepisów ustawy o VAT. Całkiem odmienne stanowiska prezentowały urzędy w przypadku obniżek i rabatów przy akcyzie po dokonaniu sprzedaży. Do takich sytuacji, w związku z brakiem uregulowań w ustawie akcyzowej, organy podatkowe stosowały mechanizmy podobne do wynikających z przepisów ustawy o VAT czy przepisów Ordynacji podatkowej. Jedne uznawały, że możliwa jest korekta (tak jak stanowi Ordynacja podatkowa), inne twierdziły, że można pomniejszyć cenę o te rabaty (tak jak to jest w VAT). Jeszcze inne twierdziły, że nie można w ogóle korygować czy obniżać akcyzy, gdyż nie wynika to bezpośrednio z ustawy akcyzowej.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK