| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza zależna od cen ropy

Akcyza zależna od cen ropy

Minister finansów Mirosław Gronicki ostrzega przyszłą koalicję rządową przed obniżką akcyzy na paliwa, gdyż może to spowodować znaczny ubytek wpływów. Przedstawiciele PiS oraz PO decyzje o wysokości akcyzy uzależniają od cen ropy naftowej na świecie. Opowiadają się jednak za obniżką tego podatku.

Mirosław Gronicki uważa, że jeśli przyszła koalicja PiS i PO zrezygnuje z podwyżek akcyzy na paliwa w 2006 r. w łącznej wysokości 16 groszy na litr, dochody budżetu państwa zmniejszą się około 1,4-1,6 mld zł. Warto przypomnieć, że ostatnia obniżka akcyzy na benzyny o 25 groszy na litrze zostanie wycofana 31 grudnia 2005 r.
Zarówno PiS, jak i PO w swoich zapowiedziach przedwyborczych obiecywały, że będą dążyć do obniżania akcyzy na paliwa, w sytuacji gdy rosnące ceny ropy naftowej na świecie mogłyby zagrozić spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Polsce.

Obie partie zapowiedzi te podtrzymują. Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego z PO obawy ministra M. Gronickiego są nieuzasadnione. W sytuacji drastycznej podwyżki cen paliw minister finansów musi ratować sytuację, obniżając akcyzę. – Nadal planujemy obniżanie akcyzy, jednak nie mamy jeszcze przygotowanych konkretnych rozwiązań, bo to zależy od cen paliw na rynkach światowych – powiedział Zbigniew Chlebowski.

Natomiast Artur Zawisza z PiS powiedział, że analizy przedstawione przez ministra Gronickiego będą brane pod uwagę. Każda taka analiza jest cenna i na pewno będzie studiowana. – Nie chcemy tych analiz traktować jako ostrzeżeń, bo wierzymy, że są one składane w dobrej wierze. Zapowiadaliśmy obniżkę akcyzy w przypadku wzrostu cen ropy na świecie – a w konsekwencji cen paliw w kraju – i tę zapowiedź podtrzymujemy. Jednak trzeba podkreślić, że nasza zapowiedź została już w pewnym stopniu zrealizowana przez ten rząd, bo obniżył on akcyzę na paliwa o 25 groszy. Nie byłoby tej obniżki, gdyby nie nasze naciski – argumentował Artur Zawisza.

Jednocześnie dodał, że obecnie nie można zadeklarować, że akcyza zostanie obniżona jeszcze bardziej, bo nie można przewidzieć przyszłej sytuacji rynkowej. PiS dopuszcza jednak możliwość dalszej obniżki. – Mniejsza akcyza będzie konieczna w sytuacji spowolnienia wzrostu gospodarczego. Wszystko zależy od cen na rynkach światowych i temu trzeba się przyglądać – wyjaśnił.

Planowane przez obecny rząd zmiany akcyzy na paliwa
• 31 grudnia 2005 r. – wycofanie obniżki o 25 groszy na litrze.
• 1 stycznia 2006 r. – wzrost o 2 grosze na litrze.
• II kwartał 2006 r. – wzrost o 8 groszy na litrze.
• każdy następny kwartał – wzrost o 3 grosze na litrze.
W sumie na koniec 2006 r. akcyza miałaby wzrosnąć o 16 groszy na litrze.

Ewa Matyszewska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK