| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą niższe limity

Będą niższe limity

W przyszłym roku ze zwolnienia VAT skorzystają podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. nie przekroczy 39 200 zł.

Nastąpi więc zmniejszenie limitu. A to oznacza, że w przyszłym roku przybędzie płatników VAT. Niższe limity będą obowiązywały również podatników ryczałtu.
Podatników VAT oraz ryczałtu ewidencjonowanego obowiązują określone limity. Kwoty te zostały wyrażone w euro. Każdego roku należy je przeliczyć na złote. Aby to zrobić, trzeba nie tylko sprawdzić, jaki limit obowiązuje podatnika, ale dodatkowo ustalić, jaki kurs euro zastosować.
Jak wynika z art. 113 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Zwolnienie to stosowane jest z urzędu, a więc podatnik nie musi składać żadnego wniosku, aby z niego skorzystać.
Kwotę wartości sprzedaży opodatkowanej uprawniającej do zwolnienia określa minister finansów w specjalnym rozporządzeniu w terminie do 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy. Kwotę tę oblicza się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 100 zł.
Średni kurs euro ogłoszony wczoraj przez NBP wynosił 3,9158 zł. Aby wyliczyć limit zwolnienia podmiotowego na przyszły rok, należy przemnożyć kwotę 10 000 euro przez średni kurs euro, czyli wspomniane 3,9158 zł. Daje to 39 158 zł. Kwotę tę należy zaokrąglić do 100 zł. Oznacza to, że limit zwolnienia na 2006 r. wyniesie 39 200 zł. Wynika z tego, że podatnik w przyszłym roku utraci prawo do zwolnienia znacznie wcześniej niż w tym roku. Na ten rok limit jest wyższy i wynosi 43 800 zł.
O nowym limicie powinni pamiętać także podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych w ciągu roku podatkowego. Zwolnienie przysługuje do momentu przekroczenia limitu obrotu, w proporcji do okresu prowadzenia w tym roku działalności. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży lub prowizji ponad kwotę graniczną. Proporcję ustala się w stosunku dziennym, czyli limit obrotu oblicza się w proporcji do liczby dni w roku, licząc od dnia dokonania pierwszej czynności podlegającej VAT.
Nowe limity obowiązują również podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy korzystają z ryczałtu, jeśli w poprzednim roku uzyskali przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki nie przekroczyła 250 tys. euro.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK