| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie roczny podatek od aut

Będzie roczny podatek od aut

Rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to wzorowane jest na projekcie unijnej dyrektywy - poinformowało Ministerstwo Finansów.

W piśmie skierowanym do rzecznika praw obywatelskich przedstawiciele resortu finansów wyjaśnili problemy dotyczące akcyzy na używane auta sprowadzane z innych krajów Unii Europejskiej. Jak podkreślono, podatkowi temu podlegają wszystkie samochody osobowe niezarejestrowane w kraju bez względu na ich pochodzenie, tj. czy pochodzą z importu, z nabycia wewnątrzwspólnotowego bądź są produkcji krajowej. Jest to kryterium gwarantujące takie samo traktowanie samochodów, niezależnie od miejsca ich pochodzenia. W konsekwencji podatek akcyzowy jest nakładany według tych samych reguł, które nie dyskryminują aut pochodzących spoza Polski ani nie preferują produkcji krajowej – podkreślono w piśmie MF.

Jednocześnie przypomniano o obniżonych stawkach akcyzy dla niektórych samochodów, które wynikają z rozporządzenia ministra finansów z 22 kwietnia 2004 r. Przyczyną zastosowania niższej stawki na samochody mające do dwóch lat nie jest próba traktowania w uprzywilejowany sposób produkcji krajowej, lecz jedynie próba zachęty do zakupu nowszych aut wyprodukowanych w kraju i tu kupionych, jak również sprowadzanych do Polski.

Dodatkową przesłanką do różnicowania wysokości stawek były względy środowiskowe. Wiek samochodów i pojemność silnika są bowiem ściśle powiązane z wyższą emisją spalin – poinformowało ministerstwo. Jak podkreślono, Komisja Europejska wystosowała do polskich władz pismo, w którym zakreślono ramy prawne sporu oraz wezwała Polskę do ustosunkowania się do przedstawionych uwag. Dlatego stawianie już teraz tezy o niezgodności polskiej ustawy akcyzowej z prawem traktatowym jest przedwczesne – uważa Ministerstwo Finansów.

MF poinformowało również, że w projekcie zmiany ustawy o podatku akcyzowym oraz innych ustaw zaproponowano wykreślenie wszystkich wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, w tym samochodów osobowych. Jednocześnie rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to wzorowane jest na projekcie unijnej dyrektywy.

Krzysztof Tomaszewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK