| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każdy może wystąpić z wnioskiem

Nie każdy może wystąpić z wnioskiem

Ocena, czy certyfikowani księgowi mają prawo do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, należy do ustawodawcy, a nie do samorządu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Samorząd doradców zapowiada złożenie zażalenia.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) kwestionuje rozszerzenie uprawnień certyfikowanych księgowych do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego. Tymczasem Trybunał uznał za zasadne zbadanie jedynie zgodności art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym z art. 32 konstytucji. KRDP zarzuciła nowelizacji ustawy spowodowanie nierówności doradców podatkowych z certyfikowanymi księgowymi, podczas gdy wspomniany przepis konstytucji stwierdza, że wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

Trybunał odmówił zbadania pozostałych zarzutów, powołując się na brak kompetencji samorządu do zgłaszania takich wątpliwości. Podkreślił jednocześnie, że władza samorządu rozciąga się jedynie na osoby, które do niego należą. Wszelkie inne uprawnienia, przysługujące mu wobec osób trzecich, nie stanowią o istocie samorządu.
Zdaniem Trybunału, kwestionowany przepis dotyczy sfery praw i obowiązków przedstawicieli innych zawodów – księgowych i biegłych rewidentów. A to należy do swobodnego uznania ustawodawcy, a nie Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

– Samorząd zawodowy, w myśl art. 17 konstytucji, ma sprawować pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu. Po to się go powołuje i taki był cel jego konstytucjonalizacji – powiedziała prof. Małgorzata Masternak- -Kubiak z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodała jednak, że nie ma gwarancji, że certyfikowani księgowi będą należycie wykonywać te czynności, a samorząd doradców nie będzie mógł się wywiązać ze swoich ustawowo nałożonych obowiązków.

KRDP zapowiada złożenie zażalenia na postanowienie Trybunału. – TK zastosował błędną interpretację art. 17 konstytucji. Nie możemy się zgodzić, że organizacje zawodowe nie mają prawa występować do Trybunału z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów ustaw lub innych aktów normatywnych, regulujących status tych zawodów, w zakresie zgodności z zasadami poprawnej legislacji – powiedział Marek Michnik, wiceprzewodniczący KRDP.

Wiesława Moczydłowska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK