| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie niższa stawka podatku

Będzie niższa stawka podatku

Już wkrótce zerową stawkę VAT będą stosowali podatnicy, którzy dostarczają towary lub świadczą usługi instytucjom wspólnot Europejskich, siłom zbrojnych NATO, misjom dyplomatycznym oraz niektórym organizacjom międzynarodowym.

Wprowadzenie obniżonej 0-proc. stawki VAT na dostawę towarów i świadczenie usług na rzecz niektórych podmiotów zagranicznych przewiduje rozporządzenie ministra finansów z dnia 26 września 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 193, poz. 1617). Zgodnie z nim 0-proc. stawkę będzie można stosować do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich, które posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo w innym kraju UE niż Polska. Jednocześnie zastrzega się, że towary i usługi muszą być użyte do celów służbowych tych instytucji.

Na takich samych warunkach obniżoną stawkę stosuje się do czynności opodatkowanych VAT wykonywanych na rzecz organizacji międzynarodowych. Szerszy zakres stosowania obniżonej stawki dotyczy sił zbrojnych NATO. W takim przypadku dostawy towarów i świadczone usługi muszą być wykorzystywane do celów służbowych tych sił lub personelu cywilnego im towarzyszącego.

Ostatnią grupę, dla której dostawy towarów i świadczenia usług przyznano preferencję w wysokości 0 proc. VAT, stanowią posiadające w innym kraju UE przedstawicielstwo misje dyplomatyczne i urzędy konsularne oraz członkowie ich personelu. Podstawą zastosowania obniżonej stawki jest dostarczenie przez podmioty zagraniczne dokonującym dostawy odpowiedniego dokumentu.

Rozporządzenie określa też, że instytucjom Wspólnot posiadającym siedzibę lub przedstawicielstwo w Polsce przysługuje zwrot VAT z tytułu nabycia towarów i usług do celów służbowych tych instytucji. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 20 października br.

Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK