| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jesteś w wykazie, nie płacisz

Jesteś w wykazie, nie płacisz

Osoby zatrudnione w organizacji międzynarodowej nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymywanego uposażenia. Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, muszą znajdować się w wykazie funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych Ministerstwa Spraw Zagranicznych - wyjaśniało Ministerstwo Finansów.

Polacy coraz częściej wyjeżdżają do pracy w organizacjach międzynarodowych. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spotęgowało ten proces. Praca w takich organizacjach to niezłe zarobki, co ciekawe objęte zwolnieniem z podatku dochodowego. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, jakie podatki powinni płacić Polacy pracujący w organizacjach międzynarodowych.

W odpowiedzi MF wyjaśniło, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 82 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), wolne od podatku dochodowego są uposażenia organizacji wyspecjalizowanych oraz innych międzynarodowych instytucji i organizacji, których Polska jest członkiem i których statuty przewidują zwolnienie od podatku wypłacanych przez nie uposażeń, jeżeli ich funkcjonariusze znajdują się w wykazie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Resort finansów zwrócił również uwagę na fakt, że zgodnie z przepisem ustawy o PIT zwolnienie od podatku przysługuje tylko określonej kategorii funkcjonariuszy, których listę przekazuje Ministerstwu Spraw Zagranicznych, sekretarz generalny onZ lub dana organizacja.

Ustawa o PIT przewiduje także zwolnienie od podatku dochodowego dochodów uzyskanych z instytucji Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich (Dz.Urz. WE L 056 z 4 marca 1968 r., z późn. zm.).

W przypadku uzyskiwania przez podatników wymienionych dochodów zwolnionych z opodatkowania na terenie Polski oraz równoczesnego uzyskiwania innych dochodów ze źródeł przychodów położonych w Polsce, przepisy art. 27 ust. 8, 9 i 9a ustawy o PIT nie znajdują zastosowania, a zatem – jak wyjaśniło MF – osiąganie tych dochodów nie ma wpływu na wysokość opodatkowania krajowych dochodów podatnika.

Ewa Matyszewska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK