| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć podatek od tłumaczeń

Jak rozliczyć podatek od tłumaczeń

Jeśli wartość tłumaczeń wykonanych przez Polaków dla Komisji Europejskiej w danym roku podatkowym przekroczy kwotę w złotych odpowiadającą równowartości 10000 euro, będą oni zobowiązani, jako podatnicy VAT, zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 20 października 2005 r., do wystawiania faktur ze stawką 0 proc.

Wyjaśnia Michał Skwierczyński, ekspert w zakresie prawa europejskiego, Kancelaria Prawna White & Case

Zasada ta będzie miała zastosowanie przy umowach zawieranych bezpośrednio z Komisją Europejską lub innymi instytucjami Wspólnot, a nie jej przedstawicielstwem w Polsce, np. Reprezentacją Komisji Europejskiej w Polsce.
W odniesieniu natomiast do umów zawieranych z Reprezentacją Komisji Europejskiej w Polsce oraz wcześniejszych umów z Komisją Europejską lub innymi instytucjami Wspólnot (zawartych po 1 maja 2004 r.) zastosowanie znajdą przepisy o zwrocie VAT zawartego w cenie towarów i usług nabytych przez te instytucje, o ile ich wartość przekroczyła 500 zł. Instytucje te mogą uzyskać taki zwrot pod warunkiem, że dostawy towarów lub świadczenie usług, w tym np. tłumaczenia, były wykonywane w celach służbowych tych instytucji.
Wprowadzone rozwiązania doprecyzowują zakres immunitetu podatkowego w zakresie VAT, jakim dysponuje Wspólnota i jej instytucje w Polsce w związku z Protokołem w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich z 8 kwietnia 1965 r.

Not. EM


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK