| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak opodatkować sprzedaż złomu

Jak opodatkować sprzedaż złomu

Jeżeli sprzedajemy złom przed upływem sześciu miesięcy od dnia nabycia, powinniśmy wysokość dochodu ze sprzedaży wynikającą z umowy ująć w zeznaniu rocznym i opodatkować wraz z pozostałymi przychodami według skali podatkowej.

Jak wynika z par. 14 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.), na udokumentowanie zapisów w księdze dotyczących m.in. zakupu od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych, mogą być sporządzone dowody wewnętrzne. Wynika z tego, że zakup od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (ludności) odpadków będących metalami nieżelaznymi nie może być dokumentowany dowodami wewnętrznymi ani fakturami, bowiem osoby te nie są uprawnione do ich wystawiania.
Koszt w księdze
Osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami dokonaną sprzedaż dokumentują umowami kupna-sprzedaży. Jeżeli umowa taka każdorazowo spełnia wymogi określone w przepisach dotyczących prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, tzn. zawiera co najmniej następujące dane:
• wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę, imię i nazwisko, adres, numer NIP),
• datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej,
• przedmiot transakcji, jego wartość i ilość,
• podpisy stron umowy
– stanowi dla nabywcy rzeczy dowód, na podstawie którego dokonany jest zapis wydatku w podatkowej księdze.
Po stronie sprzedającego mamy do czynienia z przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli zbycie miało miejsce przed upływem okresu sześciu miesięcy od dnia nabycia przez sprzedającego.
Przychód sprzedającego
Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
W odniesieniu do specyficznej rzeczy, jaką jest złom, można przyjąć, że nabycie następowało znacznie wcześniej, co automatycznie wyłącza uzyskany przychód z opodatkowania podatkiem dochodowym. Jeżeli nie, to wysokość dochodu ze sprzedaży (tj. stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem i kosztami nabycia, zmniejszoną o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy – co w przypadku złomu raczej nie wystąpi) stanowi podstawę do ujęcia w zeznaniu rocznym w pozycji „Inne źródła” i opodatkowania jej wraz z pozostałymi przychodami danego roku według skali podatkowej.

SŁOWNICZEK
WARTOŚĆ RYNKOWA RZECZY – to cena rynkowa stosowana w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Katarzyna Sokołowska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK