| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy tropią oszustów

Celnicy tropią oszustów

Po zablokowaniu przez Sejm podwyżek akcyzy na olej opałowy minister finansów zapowiedział zaostrzenie walki z nielegalnym handlem paliwami. Dotrzymał słowa.

– Chcę wierzyć, że odpowiednie służby w końcu zabrały się za oszustów. Skarb Państwa traci przecież na tym najwięcej – mówi dr Wróblewski. Pozytywnie ocenia ostatnie zmiany w ustawie o akcyzie i kodeksie karnym skarbowym. Jeżeli jednak prawo nie będzie egzekwowane, to jego zdaniem nowelizacje nie odniosą skutku. Także Aurelia Kuran-Puszkarska uważa, że zmiany przepisów poszły w dobrym kierunku.

Jakie kary za jazdę na oleju opałowym

Dziś za jazdę na oleju opałowym nie można iść do więzienia. Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem karnym skarbowym, sprzedaż oleju opałowego jako napędowego lub używanie oleju opałowego do celów napędowych będzie zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności i grzywną do 720 stawek dziennych. Przy nadzwyczajnym zaostrzeniu kar możliwe będą 4 lata za kratkami więzienia i grzywny do 1080 stawek dziennych. Nowe przepisy wejdą w życie 17 grudnia tego roku.

Stawka może wzrosnąć

Według znowelizowanej ustawy o akcyzie, w przypadku użycia oleju opałowego jako napędowego stawka podatku wzrasta do 2 tys. zł za 1000 litrów, czyli poziomu właściwego dla oleju napędowego. Normalna stawka za 1000 litrów oleju opałowego wynosi 233 zł.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK