| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy tropią oszustów

Celnicy tropią oszustów

Po zablokowaniu przez Sejm podwyżek akcyzy na olej opałowy minister finansów zapowiedział zaostrzenie walki z nielegalnym handlem paliwami. Dotrzymał słowa.

Niemal codziennie służby celne ujawniają kolejne „podziemne” stacje benzynowe sprzedające olej opałowy jako napędowy.

Zdaniem firm zajmujących się dystrybucją paliw, walka z szarą strefą staje się coraz bardziej skuteczna. Pomagają zaostrzone niedawno przepisy ustawy o akcyzie. Paliwowym oszustom będzie jeszcze ciężej, gdy w grudniu wejdą w życie wyższe kary przewidziane przez znowelizowany kodeks karny skarbowy.

„Czarnym dniem” dla przestępców paliwowych był ubiegły wtorek. Celnicy zlikwidowali nielegalną stację benzynową w Lubawie w województwie warmińsko-mazurskim. Urządzono ją w baraku przylegającym do jednego z domów jednorodzinnych w centrum miasta. Na miejscu zabezpieczono 5,5 tys. litrów paliwa. Podobną stację wykryto też na przeciwległym krańcu Polski – w Wodzisławiu śląskim. Ujawniony tam olej opałowy sprzedawano jako napędowy. Stacja była przygotowana na przyjęcie 5 tys. litrów paliwa. Tego samego dnia w Gdyni pracownicy Urzędu Celnego w Gdyni i Służba Graniczna odkryli olej opałowy w bakach 8 ciągników rolniczych zaparkowanych na terenie należącym do jednej z gdańskich firm. Z kolei w środę w Szczecinie zatrzymano 11 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa w akcyzie szacowane na ok. 5,4 mln zł. Grupa miała odbarwiać olej opałowy i sprzedawać go jako napędowy.

– Wzrasta wykrywalność tego typu przestępstw – cieszy się Aurelia Kuran-Puszkarska, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. Zwraca też uwagę, że choć w niektórych rejonach Polski szara strefa zmniejszyła swe wpływy, to przy granicy wschodniej nic się, niestety, nie zmieniło. – Kontrole paliwa należy zaczynać od kierowców i cystern. Potem sprawdzać dystrybutorów i producentów. Ponad 80 firm otrzymało licencje na produkcję paliw – dodaje.

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że sprzedaż oleju napędowego rośnie szybciej niż opałowego. Doktor Jacek Wróblewski, dyrektor POPiHN, ostrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.

– Większa sprzedaż diesla wiąże się ze wzrostem gospodarki. Poza tym po naszych drogach jeździ coraz więcej samochodów zasilanych tym paliwem. Dane wcale nie muszą więc oznaczać spadku zużycia oleju opałowego do celów napędowych. Jego sprzedaż też rośnie. Nie mam pewności, czy dlatego że tak szybko przybywa instalacji grzewczych na olej – mówi dr Wróblewski. Ma nadzieję, że ostatnie efekty kontroli nie oznaczają po prostu, że zjawisko nielegalnej sprzedaży paliw przybrało na sile.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK