| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Renty nie odliczysz

Renty nie odliczysz

Po zmianie przepisów brak jest podstaw do odliczeń od dochodu z tytułu zawartej umowy renty. Brak uprawnienia w prawie podatkowym upoważniającego do odliczenia renty od dochodu nie jest jednak sprzeczny z przepisami prawa cywilnego pozwalającymi na realizację samej umowy - stwierdził białostocki WSA.


Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję, w której określił podatnikowi zobowiązanie podatkowe za 2002 r. W uzasadnieniu wskazano, że podatnik w 1998 r. podpisał umowę renty, która na podstawie przepisów obowiązujących w tamtym okresie mogła być odliczona od dochodu. Jednak po zakończeniu obowiązywania art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. po 31 grudnia 2001 r., przestało to być możliwe. Podkreślono jednocześnie, że ustawodawca dokonując zmiany w ustawie podatkowej nie przewidział – tak jak to uczynił w przypadku regulacji dotyczących odliczenia wydatków mieszkaniowych – przepisów, zgodnie z którymi prawo do odliczenia od dochodu rent świadczonych osobie fizycznej przechodzi na lata następne.

Podatnik składa odwołanie

Zarówno w odwołaniu jak i skardze podatnik argumentował, że organy bezpodstawnie nie uwzględniły zasadnego i zgodnego z prawem korzystania z odliczeń od dochodu za 2002 r. renty długoterminowej. Podkreślał, że ustawodawca w art. 26 ust. 1 pkt 1 nie określił, do kiedy można odpisywać rentę ani jej limitu. Zatem mając na uwadze, że polskie prawo nie działa wstecz i obowiązują przepisy z dnia zawarcia umowy, to korzystanie z przedmiotowej ulgi jest możliwe w jego przypadku do 2009 r., tj. do terminu określonego w umowie.

Rozstrzygnięcie sądu

Rozstrzygając sprawę sąd stwierdził, że w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2000 r. takie odliczenie było możliwe. Od 1 stycznia 2001 r. nastąpiła zmiana przepisów. W związku z tym brak jest podstaw do dalszych odliczeń od dochodu z tytułu zawartej umowy renty, ponieważ ustawodawca nie dopuścił takiej możliwości prawnej. W wyroku podkreślono natomiast, że brak uprawnienia opartego na przepisach prawa podatkowego upoważniającego do odliczenia renty od dochodu nie stoi w sprzeczności z przepisami prawa cywilnego pozwalającymi na realizację samej umowy do czasu wskazanego w umowie.

(sygn. akt I S.A./Bk 209/05)

Michał Stuczyński

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK