| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba płacić cło od prowizji

Trzeba płacić cło od prowizji

Prowizję od zakupu zawartą w zgłoszonej wartości celnej i nieoddzielonej w zgłoszeniu od ceny sprzedaży towaru należy uznawać za część wartości transakcyjnej, która może zostać obłożona cłem - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W wyroku C-468/03 z 20 października 2005 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości dokonał interpretacji artykułów 29, 32 i 33 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. W orzeczeniu wydanym w trybie prejudycjalnym sąd uznał, że prowizję od zakupu zawartą w zgłoszonej wartości celnej i nieoddzielonej w zgłoszeniu od ceny sprzedaży towaru należy uznawać za część wartości transakcyjnej. Oznacza to, że może ona zostać obłożona cłem.

Zgodnie z przepisami kodeksu wartością celną przywożonych towarów jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towary, wtedy gdy zostały one sprzedane w celu wwozu na obszar celny Wspólnoty. Należności celne przywozowe lub wywozowe podlegają zwrotowi, gdy okaże się, że w chwili uiszczenia kwota tych należności nie była prawnie należna lub że kwota ta została zaksięgowana niezgodnie z przepisami. Pozostałe zagadnienia, które zostały zinterpretowane przez ETS dotyczą artykułów 78 i 236 rozporządzenia nr 2913/92 związanych z możliwością dokonania przez organy celne rewizji zgłoszenia celnego na wniosek zgłaszającego złożony po dopuszczeniu towaru do obrotu. W tym przypadku przepisy te znajdują zastosowanie do zgłoszenia celnego, w którym omyłkowo zawarto w wartości celnej prowizję od zakupu.

Zdaniem sądu po dopuszczeniu importowanego towaru do obrotu organy celne, są zobowiązane, albo oddalić wniosek zgłaszającego, albo dokonać żądanej rewizji. Jeżeli w wyniku rewizji organy celne stwierdzą pomyłkę w zgłoszeniu celnym polegającą na wliczeniu do zgłoszonej wartości celnej prowizji od zakupu, mają obowiązek uregulować sytuację poprzez zwrot należności celnej od tej prowizji.

Bogdan Świąder


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »