| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak liczyć odsetki od zaległych rat

Jak liczyć odsetki od zaległych rat

Odsetki za zwłokę muszą być naliczane odrębnie dla każdej zaległej raty. Podstawą do naliczania odsetek za zwłokę przy wpłacie kilku zaległych rat nie może być ich suma - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych płatny jest w ratach, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. W analogiczny sposób płacony jest podatek rolny. Powstała jednak wątpliwość, jak naliczać odsetki od zaległości podatkowych płaconych w ratach. W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w piśmie z 18 października br. (nr SP1-751/8012-153/2570/05/JL).

Ministerstwo wyjaśniło, że od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. W przypadku zobowiązań podatkowych, płaconych zgodnie z przepisami prawa podatkowego w ratach, zaległość powstaje odrębnie z tytułu każdej niezapłaconej w terminie płatności raty. Odsetki za zwłokę będą więc naliczane odrębnie dla każdej zaległej raty podatku od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności tej raty. Z tego względu, podstawą do naliczania odsetek za zwłokę przy wpłacie kilku zaległych rat podatku powinny być poszczególne zaległe raty podatku, a nie suma tych rat. Oznacza to, że art. 54 par. 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej powinien być stosowany w odniesieniu do poszczególnych zaległych rat podatku.

Ministerstwo podkreśliło, że podobne zasady powinny być stosowane w przypadku łącznego zobowiązania pieniężnego, o którym mowa w art. 6c ustawy o podatku rolnym. Także w tym przypadku podstawą do naliczania odsetek powinny być zaległe raty łącznego zobowiązania pieniężnego, a nie suma zaległych rat.

Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania dokonuje wpłaty. Zasady te stosuje się odpowiednio w razie dokonywania wpłat na poczet rat podatku. Oznacza to, że o kolejności zaliczenia wpłat na poszczególne raty podatku (zaległe raty podatku) decyduje sam podatnik. Dopiero gdy podatnik nie wskaże na poczet której raty dokonał wpłaty, wpłatę tę zalicza się na poczet raty o najwcześniejszym terminie płatności.

Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK