| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niewinny, bo likwidował skutki powodzi

Niewinny, bo likwidował skutki powodzi

Przekroczenie upoważnienia do zaciągania zobowiązań przez dyrektora, który zamówił konserwację i remont zbiorników wodnych, aby zlikwidować skutki powodzi, nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych - uznała Główna Komisja Orzekająca.

GKO uniewinniła byłego dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. Komisja Orzekająca I instancji uznała go za winnego nieumyślnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych polegającego na przekroczeniu zakresu upoważnienia do zaciągania zobowiązań obciążających budżet zakładu. Za takie przekroczenie komisja uznała udzielenie 23 zamówień na konserwację m.in. kanałów i remont zbiorników wodnych o wartości 1 334 267,84 zł przy braku zabezpieczenia środków na realizację tych zamówień. Nie przewidywał tego także plan finansowy zakładu. Obwiniony argumentował, że wydatki te były konieczne dla likwidacji szkód po opadach i powodzi oraz zapobieżenia kolejnym szkodom w najbliższej przyszłości.

GKO przychyliła się do jego argumentacji. Uznała, że wspomniane zdarzenia losowe uzasadniały wydatki wbrew planowi finansowemu. Zdaniem GKO, doświadczenie życiowe w tego rodzaju sytuacjach nakazuje przyjąć, że utrzymywanie zamulonych kanałów i rzek może w przyszłości przynieść jeszcze większe szkody. Dlatego natychmiastowe profilaktyczne działania obwinionego nie stanowiły naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Piotr Trocha


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Ufnal

Psycholog, HR konsultant, PCC ICF Coach. Psycholog ze specjalizacją w zakresie Psychologii Organizacji i Zarządzania oraz Psychologii Kryzysu i Interwencji Kryzysowej. Ekspert w obszarze coachingu kariery oraz outplacementu. Zajmuje się tematami dotyczącymi równowagi praca-życie, wypaleniem zawodowym, nadmiernym stresem związanym ze środowiskiem pracy. Posiada ogromne doświadczenie w konsultingu w ramach projektów z zakresu: zarządzanie talentami, outplacement, antymobbing, diagnoza i budowa modeli kompetencyjnych, AC/DC, badanie klimatu organizacyjnego i zaangażowania pracowników. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK