| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe druki do rozliczeń

Nowe druki do rozliczeń

Dzisiaj wchodzą w życie dwa rozporządzenia, które określają wzory zeznań, deklaracji i informacji obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych i ryczałcie. Nowe druki zawierają drobne zmiany dostosowane do znowelizowanych przepisów ustaw podatkowych.

Nowe formularze podatkowe zostały wprowadzone dwoma rozporządzeniami. Pierwsze to rozporządzenie ministra finansów w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 204, poz. 1690). Drugie to rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 204, poz. 1689).

Zmiany formularzy mają za cel dostosowanie ich do zmienionych w 2005 r. przepisów podatkowych. Przykładowo w rozliczeniu rocznym PIT-36L dodano rubryki, w których wykazuje się zryczałtowany podatek dochodowy (m.in. z odsetek), jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. Zmodyfikowano też zeznanie roczne PIT-38 składane przez osoby uzyskujące dochody (stratę) ze zbycia papierów wartościowych. Tutaj z kolei wprowadzono nowe rubryki dotyczące podatku zapłaconego za granicą. Wzory stanowiące załączniki do rozporządzeń stosuje się do uzyskanych dochodów (przychodów) lub poniesionych strat od 1 stycznia 2005 r. Istnieje jednak od tej zasady jeden wyjątek. Jak zwraca uwagę Radosław Kowalski, doradca podatkowy ze Spółki Doradztwa Podatkowego CEID, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzeń, tj. przed 2 listopada br., zeznanie roczne, deklaracje, informacje o osiągniętych przychodach, dokonanych odliczeniach i pobranym ryczałcie zostały złożone na formularzach dotychczasowych to uznaje się za prawidłowe zastosowanie starych wzorów.

Bogdan Świąder


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK