| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe druki do rozliczeń

Nowe druki do rozliczeń

Dzisiaj wchodzą w życie dwa rozporządzenia, które określają wzory zeznań, deklaracji i informacji obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych i ryczałcie. Nowe druki zawierają drobne zmiany dostosowane do znowelizowanych przepisów ustaw podatkowych.

Nowe formularze podatkowe zostały wprowadzone dwoma rozporządzeniami. Pierwsze to rozporządzenie ministra finansów w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 204, poz. 1690). Drugie to rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 204, poz. 1689).

Zmiany formularzy mają za cel dostosowanie ich do zmienionych w 2005 r. przepisów podatkowych. Przykładowo w rozliczeniu rocznym PIT-36L dodano rubryki, w których wykazuje się zryczałtowany podatek dochodowy (m.in. z odsetek), jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. Zmodyfikowano też zeznanie roczne PIT-38 składane przez osoby uzyskujące dochody (stratę) ze zbycia papierów wartościowych. Tutaj z kolei wprowadzono nowe rubryki dotyczące podatku zapłaconego za granicą. Wzory stanowiące załączniki do rozporządzeń stosuje się do uzyskanych dochodów (przychodów) lub poniesionych strat od 1 stycznia 2005 r. Istnieje jednak od tej zasady jeden wyjątek. Jak zwraca uwagę Radosław Kowalski, doradca podatkowy ze Spółki Doradztwa Podatkowego CEID, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzeń, tj. przed 2 listopada br., zeznanie roczne, deklaracje, informacje o osiągniętych przychodach, dokonanych odliczeniach i pobranym ryczałcie zostały złożone na formularzach dotychczasowych to uznaje się za prawidłowe zastosowanie starych wzorów.

Bogdan Świąder


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »