| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czego nie wykażemy w zeznaniu rocznym

Czego nie wykażemy w zeznaniu rocznym

W zeznaniu rocznym PIT-37 nie wykazuje się przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwycięzca konkursu jest zobowiązany do wpłacenia organizatorowi konkursu kwoty należnego podatku zryczałtowanego w wysokości 10 proc. wartości wygranej. Dzieje się tak wtedy, gdy przedmiotem wygranej nie są pieniądze, ale np. nagrody rzeczowe. W przypadku gdy wygrana ma postać pieniężną, z kwoty wygranej potrąca się podatek. Organizator konkursu składa następnie w urzędzie skarbowym odpowiednią deklarację, w której wykazuje pobrany zryczałtowany podatek. Podatek ten pobierany jest przez płatnika bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.Mogą pojawić się wątpliwości, czy taki zwycięzca konkursu, składając zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu (PIT-37), powinien uwzględnić w nim wartość otrzymanych wygranych. Trzeba wiedzieć, że źródłem przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych są, oprócz wymienionych z nazwy przez ustawę o PIT, np. działalność gospodarcza, stosunek służbowy i pracy, najem, również inne źródła. Do tych innych źródeł należą np. wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagrody związane ze sprzedażą premiową.Należy pamiętać, że regułą jest niewliczanie do podstawy opodatkowania przy rozliczeniu rocznym dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Nie należy tu mylić zryczałtowanego podatku dochodowego płaconego przez prowadzących działalność gospodarczą tzw. ryczałtowców na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ze zryczałtowanym podatkiem określonym przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zeznaniu rocznym więc PIT-37 nie wykazuje się przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, które są opodatkowane ryczałtowo w wysokości 10 proc. wartości wygranej lub nagrody.Organizatorzy konkursów jako płatnicy są zobowiązani pobierać od nagrodzonych zryczałtowany 10-proc. podatek dochodowy i wpłacać go na konto właściwego urzędu skarbowego. Jak wcześniej wspomniałem, jeżeli przedmiotem wygranej nie są pieniądze, to podatnik zobowiązany jest wpłacić organizatorowi kwotę 10-proc. zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej lub uzyskanym świadczeniem. Tak więc podatnik otrzymuje zawsze wartość netto nagrody lub świadczenia i nie jest zobligowany do rozliczania podatku w jakikolwiek sposób, gdyż dokonuje tego płatnik.Krzysztof Majczyk

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK