| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Foldery reklamowe nie są ofertą

Foldery reklamowe nie są ofertą

Foldery reklamujące bony towarowe nie są ofertą w rozumieniu ustawy o zamówieniach publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

Sprawa dotyczyła dyrektora zespołu szkół. Komisja orzekająca I instancji uniewinniła ją od zarzutu umyślnego naruszenia dyscypliny finansów przez udzielenie zamówienia publicznego na dostawę bonów towarowych z naruszeniem powszechności stosowania przepisów o zamówieniach publicznych. Rzecznik dyscypliny finansów publicznych argumentował jednak w odwołaniu, że zamówienie zostało udzielone z naruszeniem powszechności postępowania przetargowego i nie zastosowano żadnego z przewidzianych w ustawie trybów. Zarzucił obwinionej, że mylnie potraktowała foldery reklamowe jako ofertę. Wybór został wprawdzie dokonany spośród pięciu „oferentów”, jednak ich „oferty” były takie same, a obwiniona nawet nie wskazała, jakie były przesłanki wyboru. Ponieważ w postępowaniu uczestniczyły tylko hipermarkety – zdaniem rzecznika – takie działanie można potraktować także jako czyn nieuczciwej konkurencji.

GKO podzieliła zarzuty formalne rzecznika: w sprawie istotnie nie przeprowadzono żadnego z trybów wymaganych przez ustawę o zamówieniach publicznych. Nie miał w szczególności zastosowania tryb zapytania o cenę, ponieważ foldery reklamowe nie są ofertą; nadto szkoła otrzymywała je bez własnej inicjatywy. Jednak z uwagi na fakt, że w postępowaniu brała udział wymagana przez ustawę liczba podmiotów, zdaniem GKO – obwiniona nie złamała zasady powszechności postępowania, co w połączeniu ze znikomą społeczną szkodliwością czynu uzasadnia jej uniewinnienie.

Piotr Trocha


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK