| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą zmiany przepisów i korekty na koniec roku

Będą zmiany przepisów i korekty na koniec roku

Księgowych czekają nie tylko zmiany w ustawie o rachunkowości, ale też olbrzymie korekty na koniec roku. Wszystko za sprawą błędów w pierwszych sprawozdaniach sporządzonych według międzynarodowych standardów.

Księgowych i przedsiębiorców znów czeka trudny okres. Przed nimi lawina zmian, i to nie tylko w polskich regulacjach bilansowych. – W Ministerstwie Finansów przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, wynikający z konieczności dostosowania naszych regulacji do IV i VII dyrektywy unijnej – poinformował dr Radosław Ignatowski. Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim zakresu ujawnień w sprawozdaniach.

Prawdziwy problem mają księgowi stosujący Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Przygotowane przez nich sprawozdania kwartalne i półroczne muszą uwzględniać regulacje obowiązujące na koniec roku. Tymczasem standardy zmieniają się w lawinowym tempie. Zapewnienia Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości o tzw. stabilnej platformie mogą nie zostać dotrzymane. Księgowi nie zdążyli się jeszcze nauczyć obowiązującej wersji standardów, a tymczasem z początkiem 2006 r. wchodzą w życie zmiany do wielu standardów. Co więcej, trwają prace nad nowymi projektami, np. MSR 1, 19, 32 i 39 oraz MSSF 4. Skutkiem MSR jest jeszcze większe oddalenie prawa bilansowego od podatkowego i rozbieżności pojęcia kosztu i przychodu.

Dlatego właśnie czekają nas olbrzymie korekty na koniec roku. Eksperci wskazują na fakt, że przy sporządzaniu pierwszych sprawozdań według MSR popełniono liczne błędy. W zbadanych 128 sprawozdaniach aż 38 spółek wykazało znaczny wzrost kapitału własnego. Skala korekt wahała się od 0,15 do 176,68 proc. – poinformowano na X Ogólnopolskim Forum Rachunkowości „Polskie i międzynarodowe standardy rachunkowości – wpływ na obciążenia podatkowe przedsiębiorców”.

Mimo to międzynarodowe standardy oceniane są pozytywnie. Wypełniają one przepaść, jaka jest między wartością księgową a rynkową. Firmy wreszcie mają możliwość pokazania inwestorom prawdziwej wartości swoich składników majątkowych.

Wiesława Moczydłowska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK