| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwójne opodatkowanie usług

Podwójne opodatkowanie usług

Polska ustawa o VAT zawiera błąd, który powoduje, że niektóre usługi świadczone z Polski są opodatkowane podwójnie. Natomiast te same usługi, ale świadczone z zagranicy, nie są opodatkowane w ogóle.

Podwójne opodatkowanie VAT dotyczy świadczenia usług niematerialnych. Po pierwsze, są one opodatkowane w Polsce na podstawie polskiej ustawy o VAT. Po drugie, w kraju konsumpcji na podstawie regulacji zawartych w VI dyrektywie. Tak jest, gdy są one świadczone z Polski. Te same usługi świadczone z zagranicy nie są w ogóle opodatkowane VAT. Na problem ten zwróciła uwagę Aneta Pożarowska, doradca podatkowy, omawiając problemy międzynarodowego obrotu usługami a rozliczeniami podatku od towarów i usług na X Ogólnopolskim Forum Rachunkowości zorganizowanym przez Grupę Wydawniczą INFOR. Jednocześnie wyjaśniła, że problemy biorą się stąd, iż konstrukcja opodatkowania usług niematerialnych zastosowana w VI dyrektywie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy (dyrektywa wymienia usługi konsultantów, inżynierów itp.). O jej zastosowaniu decyduje zatem status usługodawcy, a nie tylko charakter usługi. Natomiast w polskiej ustawie o VAT przyjęto konstrukcję typowo przedmiotową, która odnosi się nie tyle do osoby świadczącej usługę, ile do natury samej usługi (usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe itp.).

– Gdy istnieje niezgodność polskich przepisów z prawem unijnym, pierwszeństwo zawsze przyznaje się regulacjom wspólnotowym, w tym przypadku VI dyrektywie – argumentowała Aneta Pożarowska. Opinię taką potwierdził również WSA w Warszawie w precedensowym wyroku z 12 października 2005 r. (sygn. akt SA/Wa 2219/05; niepublikowany), w którym sąd podkreślił, że w sytuacji, gdy Polska nieprawidłowo zaimplementowała normy unijne w zakresie VAT, podatnik może bezpośrednio stosować przepisy VI dyrektywy. – Takie sprzeczności prawa krajowego ze wspólnotowym powodują, że polskie firmy są mało konkurencyjne – stwierdziła na zakończenie wykładu Aneta Pożarowska.

Ewa Matyszewska

Forum ekspertów
• X Ogólnopolskie Forum Rachunkowości odbywa się w dniach 8 – 10 listopada tego roku w Zakopanem.
• Bierze w nim udział około 170 osób. To rekordowa liczba uczestników.
• W dyskusjach podczas X Ogólnopolskiego Forum biorą udział wybitni specjaliści, m.in.: prof. dr hab. Hanna Litwińczuk – Uniwersytet Warszawski, prof. dr hab. Jerzy Gierusz – Uniwersytet Gdański, dr hab. Ewa Walińska – Uniwersytet Łódzki, dr Irena Ożóg – Spółka Doradztwa Podatkowego Ożóg i Stolarek, dr Renata Sochacka – KPMG, dr Radosław Ignatowski – Uniwersytet Łódzki, dr Andre Helin – BDO Polska, dr Ewa Jakubczyk-Cały – prezes A&E Consult.
• W czasie spotkań omawiane są m.in. problemy związane ze stosowaniem Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Analizowana jest polska ustawa o podatku od towarów i usług w świetle dyrektyw unijnych i orzecznictwa ETS. Przedstawiane są również zasady opodatkowania dochodu zagranicznego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.
KT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK