| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaka przyszłość rachunkowości

Jaka przyszłość rachunkowości

Przy rozstrzyganiu problemów polskiej rachunkowości potrzebna jest większa aktywność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz Komitetu Standardów Rachunkowości.

Nie ma przyszłości dla harmonizacji, jeśli nie zostanie rozwiązany problem standardów dla małych i średnich przedsiębiorstw – stwierdzono podczas panelu dyskusyjnego „Jaka przyszłość polskiej rachunkowości”. – Księgowi muszą liczyć się z tym, że nawet małe firmy będą musiały stosować standardy. To tylko kwestia czasu – podkreśliła Bożena Lisiecka-Zając. Z kolei dr Radosław Ignatowski wskazał na „problem zachłanności” Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jako organizacji prywatnej, związany z faktem narzucania swoich koncepcji. Powinniśmy mieć czynny udział w pracach organizacji międzynarodowych, powinniśmy tam mieć swój głos. Olbrzymie wyzwania stoją przed polskimi organizacjami: Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Radą Biegłych Rewidentów oraz Komitetem Standardów Rachunkowości.

– Nie mogliśmy wydawać stanowisk z uwagi na brak umocowania prawnego. Taką możliwość już mamy – stwierdziła dr Renata Sochacka z KPMG, członek komitetu Standardów. Poinformowała ona, że Komitet przygotowuje już drugie swoje stanowisko, dotyczące kosztów produkcji. Prace komitetu nabrały tempa, w opracowaniu jest kilka projektów krajowych standardów, m.in. leasing, który rozstrzygnie tak nurtujący księgowych problem użytkowania wieczystego.

Ewa Jakubczyk-Cały, biegły rewident, wskazała na konieczność wzmożonej współpracy organów spółek z audytorem. Podkreśliła ona, że pierwsze sprawozdania według MSR niosą ze sobą ryzyko wykazania „papierowych zysków” i próby wyprowadzenia kapitału ze spółek.
Panel odbył się podczas X Ogólnopolskiego Forum Rachunkowości.

Wiesława Moczydłowska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Napora

HR Business Partner w GoldenLine &GazetaPraca.pl. Absolwentka Zarządzania na SGGW oraz Bachelor of Business w Athlone Institute of Technology. Przygodę z branżą HR rozpoczęła ponad 4 lata temu w agencji doradztwa personalnego. Zobacz Agnieszkę na GoldenLine.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK