| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwyższenie limitu

Podwyższenie limitu

Limit kwoty do zwrotu w terminie 60 dni został podwyższony o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, oraz o 22 proc. obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju.

Istotną zmianą wprowadzoną z dniem 1 czerwca 2005 r. jest podwyższenie limitu zwrotu różnicy podatku przysługującego w terminie 60 dni.

Poprzednio w przypadku gdy u podatnika kwota podatku naliczonego przewyższała kwotę podatku należnego – podatnik miał prawo do zwrotu nadwyżki w ciągu 60 dni (od dnia złożenia deklaracji) w kwocie nieprzekraczającej wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22 proc. obrotu opodatkowanego stawkami obniżonymi.

Dodatkowo kwota ta mogła zostać podwyższona, na uzasadniony wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją, w przypadku gdy było to uzasadnione kwotą podatku naliczonego związanego z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju – poinformowało Ministerstwo Finansów (www.mf.gov.pl).

Od 1 czerwca 2005 r. limit kwoty do zwrotu w terminie 60 dni został podwyższony o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, oraz o 22 proc. obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju.

Jednocześnie w związku z tym zrezygnowano z konieczności składania wniosku o podwyższenie limitu zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni, jeżeli podwyższenie to było uzasadnione wydatkami związanymi z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju.

Dodatkowo wprowadzono przepis (art. 87 ust. 3a ustawy o VAT), zgodnie z którym do wyliczenia limitu zwrotu przysługującego w terminie 60 dni, wlicza się obrót z tytułu otrzymania zaliczek związanych z eksportem towarów lub z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, tylko w przypadku przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów – wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Nowe zasady dotyczące dokonywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, obowiązujące od 1 czerwca 2005 r., mają zastosowanie do rozliczeń składanych począwszy od tego terminu.

Krzysztof Tomaszewski

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »