| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odszkodowanie za bankructwo

Odszkodowanie za bankructwo

Consortio Lex poprowadzi sprawę o odszkodowanie za doprowadzenia przez fiskusa do bankructwa spółki JTT.

Consortio Lex zrzeszające kilka kancelarii prawnych wygrało przetarg ogłoszony przed kilkoma miesiącami przez fundusz inwestycyjny MCI Management. Do konkursu stanęły 32 polskie i zagraniczne kancelarie. Fundusz domaga się od Skarbu Państwa odszkodowania za błędną decyzję fiskusa.

MCI był jednym z udziałowców JTT. Na przełomie lat 1999-2000 zainwestował około 10 mln zł w akcje JJT, jednego z ówczesnych liderów na polskim rynku producentów komputerów. Podobnie jak Optimus Romana Kluski, spółka eksportowała komputery z 0-proc. stawką VAT, a następnie importowała je do swojego składu celnego. Zamawiany przez resort edukacji sprzęt trafiał do szkół. Zgodnie z ówczesnymi przepisami dostawy te nie podlegały VAT. Na obie firmy zwrócili uwagę inspektorzy skarbowi.

Fiskus zajął JTT ponad 10 mln zł. Wartość akcji należących do MCI stopniała niemal do zera. Po kilku latach fundusz sprzedał udziały za 45 tys. zł. Co prawda zarówno Optimus, jak i JTT wygrały sprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, ale w przypadku JTT na ratowanie spółki było już za późno – firma zbankrutowała.

Jak poinformowało Consortio Lex, pozew ma trafić do sądu w pierwszym kwartale 2006 r. Wytoczenie sprawy o odszkodowanie nie tylko za rzeczywistą szkodę, ale także za utracone korzyści umożliwiła ostatnia nowelizacja Ordynacji podatkowej.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK