| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przy wpłatach do agenta termin zachowany

Przy wpłatach do agenta termin zachowany

Sąd nie może odrzucić skargi, jeżeli skarżący wpłacił pieniądze przedsiębiorcy zajmującemu się, na mocy umowy z bankiem, przyjmowaniem wpłat. Datą uiszczenia wpisu jest dzień wpłaty temu przedsiębiorcy, a nie na konto banku.

Podatnik nie zgodził się z decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego z tytułu zaległości podatkowych w podatku od środków transportowych. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale nie uiścił wpisu. Sąd wezwał skarżącego do uzupełnienia tego braku w terminie 7 dni. Wpis wpłynął na konto bankowe sądu, ale z opóźnieniem i sąd skargę odrzucił.

Skarżący upierał się, że wpis uiścił w terminie. Skorzystał z pośrednictwa firmy wpłacając gotówkę w punkcie przyjmowania opłat. W jego ocenie nie może ponosić odpowiedzialności za niezawinione opóźnienie w przekazaniu pieniędzy.

NSA uznał, że skarga kasacyjna zasługuje na uwzględnienie. Uchylając postanowienie o odrzuceniu skargi do ponownego rozpoznania NSA wskazał, że skarżący uiścił wpis w terminie. Wynika to ze zmiany przepisów prawa bankowego. Od 1 maja 2004 r. obowiązuje przepis art. 6a. Stanowi on, że bank może, w drodze umowy zawartej na piśmie, powierzyć przedsiębiorcy wykonywanie w imieniu i na rzecz banku pośrednictwa w zakresie określonych czynności bankowych na podstawie umowy agencyjnej, w tym przyjmowania wpłat. Skarżący wpłacił gotówkę takiemu przedsiębiorcy w terminie. I należało uznać, że uiścił wpis w terminie, mimo że rachunek bankowy obciążono później. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt FSK 2526/04
 
Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK