| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany będą, ale nie wiadomo kiedy

Zmiany będą, ale nie wiadomo kiedy

Pojawiają się opinie, że Prawo i Sprawiedliwość powoli wycofuje się z niektórych propozycji podatkowych. Czy deklarowane w kampanii wyborczej obniżanie podatków nie przystaje do powyborczej rzeczywistości? Zdaniem posła PiS Artura Zawiszy partia i rząd Kazimierza Marcinkiewicza dotrzymają wyborczych obietnic.

Opinie o wycofywaniu się z programu podatkowego przez Prawo i Sprawiedliwość pojawiły się po informacji o likwidacji podatku od zysków kapitałowych. Wcześniej spekulowano, że w przyszłym roku stawki VAT pozostaną na niezmienionym poziomie. Tymczasem przed wyborami PiS, zapowiadał obniżenie podatków, w tym VAT i PIT. Poseł PiS, Artur Zawisza nie widzi jednak rozdźwięku między zapowiedziami przed i po wyborach.

– Program wyborczy PiS był taki, że zmniejszamy VAT do 20 proc., a po dwóch latach do 18 proc. Ale faktycznie nie został zarysowany horyzont czasowy tego pierwszego etapu – przyznaje przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki. – Jeśli chodzi o obniżkę podstawowej stawki VAT, to na razie wiadomo tyle, że do końca stycznia będą prowadzone obliczenia dotyczące jakichkolwiek zmian w VAT i że prawdopodobnie będą cztery stawki. Co będzie w następnych latach, do tej pory nie wiemy – powiedział „GP” Marek Zuber, doradca premiera. – Zmiany w ustawie o VAT na pewno będą, ale w 2006 r. nie będzie zmian stawek – dodał.

W rzeczywistości więc nie wiadomo, od kiedy VAT zostanie obniżony. Data taka nie padła również w exposé premiera. Nie ma również konkretnej daty zmian w PIT. – Stawki będą obniżone przy pierwszym podejściu do tych ustaw – stwierdził Artur Zawisza. Nie potrafił jednak powiedzieć, kiedy to pierwsze podejście nastąpi. Z wcześniejszych informacji wynika, że na obniżenie PIT do 18 i 32 proc. możemy liczyć od 2007 r. Im szybciej to nastąpi, tym szybciej skorzystają podatnicy. – Płacenie 18-proc. podatku dochodowego oznacza, że 97 proc. społeczeństwa będzie płaciło mniej. Jest to dobre dla społeczeństwa, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że budżet na tym ucierpi – powiedział Jacek Kalinowski, doradca klienta z Domu Maklerskiego TMS.

Czy opinie o wycofywaniu się z propozycji podatkowych są prawdziwe? – W mojej ocenie wszystkie propozycje PiS są aktualne, a jeśli są wątpliwości, to trzeba pytać w rządzie – powiedział Artur Zawisza. Z kolei Marek Zuber stwierdził, że premier Marcinkiewicz nie jest zadowolony z zapowiadanej ulgi w CIT.

– To nie jest dobry pomysł. 1000 zł ulgi na CIT byłoby trudne do wprowadzenia, bo prowadziłoby do nadużyć – uważa doradca premiera. Będę doradzał premierowi rezygnację z tego pomysłu, a w zamian namawiał rząd do jeszcze większej niż zapowiadana obniżki kosztów pracy.

Zniesione będą podatki: giełdowy i od zysków kapitałowych. – Premier chce, żeby oba podatki zostały zlikwidowane i to jak najszybciej, już w 2006 r. – oświadczył doradca szefa rządu. O pozytywnych konsekwencjach tej likwidacji jest przekonany Piotr Krawczyński, doradca finansowy Open Finance. – Zniesienie podatku od zysków kapitałowych na pewno przyczyniłoby się do jeszcze większego zainteresowania rynkiem kapitałowym ze strony inwestorów indywidualnych, co z kolei zaowocowałoby jego rozwojem – stwierdził.

Rząd, jak twierdzą nasi rozmówcy, ma ograniczone pole działania ze względu na deficyt budżetowy, który ma nie przekroczyć 30 mld zł. Jeśli obniży lub zrezygnuje z niektórych podatków, może w 2006 r. przekroczyć tę kwotę. Obawiają się tego również eksperci.

– Koncepcja obniżenia podatków jest słuszna i da się ją zrealizować. Nie do końca jednak wiadomo, jak wpłynie na budżet. Zawsze liczy się, że obniżanie podatków pobudza gospodarkę, ale wcale tak być nie musi – powiedział nam Piotr Kruczyński, główny analityk WGI Domu Maklerskiego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski
Współpraca Ewa BednarzCzytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK