REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedający mieszkanie ma czas do końca kwietnia

Osoby, które w 2007 roku sprzedały mieszkanie i były w nim zameldowane przez co najmniej 12 miesięcy, nie zapłacą podatku dochodowego, jeśli do końca kwietnia złożą do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie.

Będzie zwrot dla rolników

Od 1 maja 2008 r. zwrot VAT dla rolników ryczałtowych wzrośnie do 6 proc. Jednocześnie podwyższona zostanie stawka VAT na środki produkcji rolnictwa.

Prywatne leczenie już opodatkowane

Urzędy skarbowe zaczęły ściągać podatki od osób, którym pracodawcy wykupili pakiety medyczne w prywatnych przychodniach.

Komisja Palikota chce odliczenia dla kredytów refinansowych

Komisja Przyjazne Państwo chce by z ulgi odsetkowej mogli korzystać podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt w innym banku w celu spłacenia kredytu mieszkaniowego.

Mimo zmian rozliczenia VAT pozostaną zbiurokratyzowane

Projekt zmian w ustawie o VAT nie uprości w pełni rozliczeń podatkowych. Nowelizacja utrzymuje m.in. wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorcy nie unikną zbiurokratyzowanych procedur dokumentowania transakcji.

Zwrot kosztów opieki jest nieopodatkowany

Od 12 kwietnia zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra finansów, które pozwala nie płacić podatku od dochodu stanowiącego zwrot kosztów opieki nad dzieckiem.

Liniowy PIT nie taki pewny

To mało realne - tak wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenił w czwartek możliwość wprowadzenia już w 2009 r. liniowego podatku od dochodów osobistych.

Przedłużono czas składania oświadczeń

Do 30 kwietnia 2008 r. muszą złożyć oświadczenia podatnicy, którzy uzyskali przychody ze sprzedaży mieszkań w 2007 roku.

Zmiany w opodatkowaniu akcyzą energii odczują konsumenci

Projekt nowej ustawy akcyzowej trafi dziś, najpóźniej w poniedziałek do uzgodnień międzyresortowych. Wprowadza on sporo zmian w opodatkowaniu energii, które mogą przyczynić się do wzrostu cen.

Płatnik nie przekaże 1 proc.

Podatnicy, którzy rozliczają się przez płatnika, nie przekażą 1 proc. podatku. Formularze PIT-40 i PIT-40A nie zawierają rubryk na wpisanie darowizny. Trzeba zmienić przepisy, aby płatnicy też przekazywali wpłaty 1-proc.

Więcej osób przejdzie na samozatrudnienie

Działalnością gospodarczą będzie również działalność prowadzona we własnym imieniu, ale na cudzy rachunek.

Przedpłata obniży podatek

Nabywca, który zapłaci rolnikowi ryczałtowemu za produkty rolne przed wystawieniem faktury, będzie mógł odliczyć podatek naliczony.

PO za zwolnieniem z CIT dla izb gospodarczych

Zwolnienie z podatku dochodowego izb gospodarczych zrzeszających pracodawców - zakłada przygotowany przez klub poselski PO projekt nowelizacji ustawy o podatku CIT.

Wzrośnie stawka na środki produkcji rolnictwa

Stawka VAT na środki produkcji dla rolnictwa zostanie podwyższona do 7 proc. Obniżona 3-proc. stawka na produkty spożywcze zostanie utrzymana do końca 2010 r.

Będzie nowy system wydawania certyfikatów

Po 30 czerwca 2010 r. certyfikat księgowy wydawany będzie tylko po zdaniu egzaminu.

Sejm o podatku VAT na produkty rolne

Przedsiębiorstwa które zapłaciły za produkty rolne przed wystawieniem faktury, będą mogły odliczyć VAT - zakłada senacki projekt ustawy o podatku VAT. Obecnie jest to niemożliwe.

Rady nadzorcze odpowiedzą za prawidłowość sprawozdań

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zwiększy odpowiedzialność rad nadzorczych. Członkowie tych organów będą musieli zatroszczyć się o prawidłowość sprawozdań finansowych. Ustawodawca zapomniał jednak wyposażyć rady nadzorcze w skuteczne mechanizmy nadzoru.

W tym tygodniu nowela VAT, w przyszłym ocena abolicji

W tym tygodniu ma być opublikowana poprawiona wersja nowelizacji ustawy o VAT. W poniedziałek rada legislacyjna wyda opinię w sprawie projektu o abolicji podatkowej.

Celnicy nie akceptują ministerialnej reformy

Związki zawodowe celników nie akceptują projektu zmieniającego ustawę o Służbie Celnej, gdyż - ich zdaniem - nie zawiera wszystkich koniecznych zmian.

Podatek katastralny niech nie straszy

W najbliższych latach nie musimy się obawiać wprowadzenia podatku katastralnego - wynika ze słów wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch.

Zakończono akcję: Płacę podatki tylko raz

Zebrano 4199 podpisów pod petycją do premiera o zmianę umowy podatkowej między Polską a Holandią. Podpisy zbierano w ramach akcji: Płacę podatki tylko raz.

Rzecznik Praw Obywatelskich zadowolony z zapowiedzi abolicji podatkowej

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) "z głębokim zadowoleniem i satysfakcją" przyjął decyzję rządu w sprawie projektu ustawy o abolicji podatkowej wobec Polaków pracujących za granicą.

Abolicja podatkowa: zwrot lub umorzenie

Abolicja podatkowa obejmie przychody uzyskane za granicą w latach 2002-2007. Dla dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2008 r. zostanie wprowadzona specjalna ulga. Zdaniem ekspertów abolicja zamiast zachęcić do ujawniania dochodów może doprowadzić do dalszej emigracji.

Rząd chce zwracać VAT

Zwrot jednostkom samorządu terytorialnego VAT oraz zwiększenie ich udziału w PIT i CIT - zapowiedział w poniedziałek wicepremier Grzegorz Schetyna.

CBOS: 82 proc. Polaków za reformą podatków

Większość Polaków (82 proc.) opowiada się za reformą podatków - wynika z opublikowanych dzis badań CBOS. Dwie trzecie badanych (65 proc.) chce, by osoby bogatsze płaciły podatki wyższe niż dotychczas.

Kredyt refinansowy bez odliczenia

Odsetek zapłaconych od kredytu refinansowego udzielonego na spłatę kredytu hipotecznego nie można odliczyć w ramach ulgi odsetkowej.

Wyższe podatki dla bogatych czy podatek liniowy?

Niemal dwie trzecie Polaków uważa, że bogaci powinni płacić wyższe podatki niż dziś - wynika z sondażu CBOS. Ale ten sam sondaż sugeruje, że Polacy łatwo przełknęliby wprowadzenie podatku liniowego.

Konieczny niski podatek liniowy

2 kwietnia w siedzibie PKPP Lewiatan gościem przedsiębiorców był Daniel J. Mitchell, amerykański ekonomista, wykładowca akademicki, członek organizacji CATO (jeden z amerykańskich think tanków), która doradza m.in. amerykańskiemu rządowi i administracji.

Sąd nie przyjmie skargi, gdy pominięto ministra

Podatnik, który jest niezadowolony z interpretacji podatkowej wydanej przez ministra finansów, może się od niej odwołać. W tym celu trzeba wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa. Gdy to nie pomoże, pozostaje skarga do sądu. Pominięcie ministra spowoduje, że sąd skargi nie rozpatrzy.

Abolicja podatkowa: ważna wiadomość dla podatników

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z abolicji podatkowej, będą mieli 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego - zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Druki interaktywne są wirtualne

Ministerstwo Finansów udostępniło na stronie internetowej podatnikom druki interaktywne zeznań podatkowych. Niestety, interaktywna jest tylko nazwa, bo formularz trzeba wydrukować i wysłać pocztą, nie można go nawet zapisać. Zdaniem ekspertów, na sprawne e-rozliczenia z fiskusem podatnicy jeszcze długo poczekają.

Pakiet medyczny to przychód

O powstaniu przychodu ze stosunku pracy przesądza samo otrzymanie pakietu medycznego określonej wartości.

Podatnik musi udowodnić, skąd ma pieniądze

W przypadku postępowania dotyczącego przychodów z nieujawnionych źródeł ciężar dowodu spoczywa na podatniku. Organ podatkowy natomiast musi je ocenić.

Przedsiębiorcy z Warszawy będą podlegać urzędowi w Białymstoku

Ministerstwo Finansów zmienia właściwość niektórych urzędów kontroli skarbowej dla podatników. W związku z tym przedsiębiorcy z Warszawy będą musieli jeździć do urzędów w Białymstoku.

Upoważnienie ważne dla jednego podatku

Pełnomocnictwo złożone w urzędzie skarbowym przed 1 stycznia 2007 r. zachowuje ważność, gdy jednoznacznie z niego wynika, że pełnomocnika umocowano do podpisywania określonych deklaracji.

Samorządy tracą na uldze rodzinnej

Ulga prorodzinna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem rodziców. Oznacza to stratę nie tylko dla budżetu państwa, ale i samorządów.

Abolicja podatkowa będzie wprowadzona ustawą

Podatnicy pracujący za granicą od 2002 roku, którzy mimo takiego obowiązku nie rozliczyli się w Polsce, zostaną objęci abolicją podatkową. Projekt ustawy w tym zakresie jest już gotowy.

Wypłata podwyżek dla celników w kwietniu, z wyrównaniem od początku roku

Obiecane celnikom w styczniu podwyżki mają być wypłacone jeszcze w kwietniu, z wyrównaniem od początku roku. Obecnie w izbach celnych trwają prace nad podziałem środków.

Doradca podatkowy KPMG o abolicji podatkowej

Przygotowane przez rząd rozwiązania abolicyjne dla osób pracujących za granicą to generalnie dobry pomysł, jednak wiele będzie zależało od szczegółowych zapisów i ich praktycznej realizacji - uważa doradca podatkowy KPMG Andrzej Marczak.

Wyższa stawka na papierosy

Od jutra minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie do 181,72 zł za każde 1000 sztuk.

Towary idą do Polski, ale cło do Niemiec

Z każdym dniem zwłoki w uchwaleniu nowelizacji ustawy o VAT budżet Polski traci miliony złotych. Nie przeszkadza to jednak Sejmowi zajmować się nią już prawie cztery lata - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Sprawdzony podatnik będzie zalegalizowany

Trwają prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które wprowadzą instytucję sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorca miałby być m.in. informowany o kontroli fiskusa na siedem dni przed jej rozpoczęciem. Mimo że przepisy nie przewidują takiej instytucji, dzięki wytycznym MF firmy są od dwóch lat zawiadamiane o kontrolach.

Określono strukturę elektronicznych PIT

Obowiązują już przepisy określające strukturę formularzy rocznych zeznań PIT oraz załączników, które można przesyłać w formie elektronicznej.

Podpisano umowy o zabezpieczeniu społecznym z USA i Kanadą

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków może skorzystać z postanowień Umów o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W środę resort podpisał obie umowy.

Zaktualizowana lista nadal zawiera błędy

Została zaktualizowana lista organizacji pożytku publicznego posiadających ten status na 30 listopada 2007 r.

Powołano zespół do zmian w Służbie Celnej

Rozpoczęto prace zespołów administracyjno-związkowych nad projektem zmieniającym ustawę o Służbie Celnej.

Te same pensje, różny podatek

Urzędy skarbowe twierdzą, że obecnie wynagrodzenia finansowane z funduszy UE nie są zwolnione od podatku. Nie wszystkie sądy podzielają tę opinię. W efekcie pracownicy tej samej firmy są różnie traktowani, zależnie od tego, który sąd rozpatruje sprawę - donosi "Rzeczpospolita".

Budżet zyska dodatkowo 15-16 mld zł z podatków

Rząd oczekuje, że do 2013 roku w wyniku realizacji programu "Solidarność pokoleń 50+" do budżetu wpłynie 15-16 mld zł, a oszczędności dla systemu ubezpieczeń społecznych wyniosą 16 mld zł - powiedział w środę Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera Donalda Tuska.

Organizacje zarządzające prawami autorskimi podlegają VAT

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi często traktują swoją działalność jako niepodlegającą bądź zwolnioną z VAT. Działalność taka powinna podlegać VAT według podstawowej stawki.

Przepisy o uldze prorodzinnej dyskryminują niektóre dzieci

Nie wszystkie dzieci są równo traktowane w przepisach o uldze rodzinnej. Odpisanie ulgi może pozbawić prawa do zasiłku rodzinnego. Przepisy regulujące zasady korzystania z odliczenia wymagają zmian.

REKLAMA