| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MFW za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie

MFW za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego wiele argumentów przemawia za tym, by stopy procentowe w Polsce pozostały na obecnym poziomie. MFW szacuje inflację 2006-2007 na niskim poziomie, nieco poniżej założeń rządu.

"Spodziewamy się kontynuowania umiarkowanej inflacji nieco poniżej prognoz rządowych w najbliższych dwóch latach, ale jest za wcześnie, by wyeliminować efekty drugiej rundy płynące ze wzrostu cen ropy. W takiej sytuacji widzimy przewagę argumentów za utrzymaniem stóp procentowych na bieżących poziomach" - powiedziała Susan Schadler z MFW na konferencji prasowej."Trudno skalkulować wpływ gospodarczego programu nowego rządu na oczekiwania inflacyjne"- dodała.Resort finansów podwyższył do 2,2 proc. z 2,1 proc. prognozę średniorocznej inflacji w 2005 roku. Prognoza średniorocznej inflacji w 2006 roku pozostała bez zmian i wynosi 1,5 proc. MFW szacuje wzrost PKB Polski na 2005 na 3 proc. i 4 proc. w 2006."Zrewidowaliśmy naszą prognozę dla PKB. Prognozujemy 3 proc. w 2005, 4 proc. w 2006, ale w 2006 jest wiele niepewności, jeśli chodzi o skalę wzrostu inwestycji w sektorze prywatnym, czy będzie miał tak skromne tempo jak w ostatnich latach czy wzrośnie"- powiedziała Schadler. Dodała, że MFW widzi znaczące korzyści dla Polski z wcześniejszego przyjęcia euro."Ale Polska powinna przyjąć euro z pozycji siły, czyli silnej pozycji fiskalnej, niskiej inflacji oraz silnego i konkurencyjnego rynku pracy" - powiedziała

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »