| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od skrętów jak od papierosów

Podatek od skrętów jak od papierosów

Wyroby tytoniowe, sprzedawane w opakowaniu z aluminium, służące do robienia gotowych skrętów w drodze prostej nieprzemysłowej obróbki, są papierosami. A to oznacza, że akcyza od takich wyrobów pobierana jest według wyższych stawek podatku - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W wyroku z 10 listopada 2005 r. (C-197/04) rozstrzygającym skargę Komisji Europejskiej na Niemcy, Europejski Trybunał Sprawiedliwości dokonał wykładni art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 95/59/WE z dnia 27 listopada 1995 r. w sprawie podatków innych niż podatki obrotowe, wpływających na spożycie wyrobów tytoniowych. Przedmiot sprawy dotyczył sprzedaży tytoniu zrolowanego sprzedawanego pod nazwą „West Single Packs”, który służył do sporządzania papierosów.

Wytworzenie papierosów z wyrobu tytoniowego „West Single Packs” wymagało prostej obróbki nieprzemysłowej, polegającej na umieszczeniu tego wyrobu, opakowanego w aluminium, w tutce z bibuły papierowej, a następnie usunięciu aluminium i pozostawieniu tytoniu wewnątrz tutki. Zdaniem ETS spełniało to definicję zawartą we wspomnianym art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy, który mówi, że za papierosy uznaje się również tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej. Oznacza to, że taki wyrób tytoniowy jest opodatkowany wyższą akcyzą właściwą dla papierosów, a nie niższą stawką podatku nakładaną na tytoń drobno krojony.

Trybunał stwierdził, że stosując do tytoniu zrolowanego stawkę podatku nakładanego na tytoń drobno krojony przeznaczony do skręcania papierosów, Republika Federalna Niemiec uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 95/59/WE z dnia 27 listopada 1995 r. w sprawie podatków innych niż podatki obrotowe, wpływających na spożycie wyrobów tytoniowych i art. 2 dyrektywy Rady 92/79 EWG w sprawie zbliżenia podatków od papierosów.

 Bogdan Świąder

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK