| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od skrętów jak od papierosów

Podatek od skrętów jak od papierosów

Wyroby tytoniowe, sprzedawane w opakowaniu z aluminium, służące do robienia gotowych skrętów w drodze prostej nieprzemysłowej obróbki, są papierosami. A to oznacza, że akcyza od takich wyrobów pobierana jest według wyższych stawek podatku - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W wyroku z 10 listopada 2005 r. (C-197/04) rozstrzygającym skargę Komisji Europejskiej na Niemcy, Europejski Trybunał Sprawiedliwości dokonał wykładni art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 95/59/WE z dnia 27 listopada 1995 r. w sprawie podatków innych niż podatki obrotowe, wpływających na spożycie wyrobów tytoniowych. Przedmiot sprawy dotyczył sprzedaży tytoniu zrolowanego sprzedawanego pod nazwą „West Single Packs”, który służył do sporządzania papierosów.

Wytworzenie papierosów z wyrobu tytoniowego „West Single Packs” wymagało prostej obróbki nieprzemysłowej, polegającej na umieszczeniu tego wyrobu, opakowanego w aluminium, w tutce z bibuły papierowej, a następnie usunięciu aluminium i pozostawieniu tytoniu wewnątrz tutki. Zdaniem ETS spełniało to definicję zawartą we wspomnianym art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy, który mówi, że za papierosy uznaje się również tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej. Oznacza to, że taki wyrób tytoniowy jest opodatkowany wyższą akcyzą właściwą dla papierosów, a nie niższą stawką podatku nakładaną na tytoń drobno krojony.

Trybunał stwierdził, że stosując do tytoniu zrolowanego stawkę podatku nakładanego na tytoń drobno krojony przeznaczony do skręcania papierosów, Republika Federalna Niemiec uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 95/59/WE z dnia 27 listopada 1995 r. w sprawie podatków innych niż podatki obrotowe, wpływających na spożycie wyrobów tytoniowych i art. 2 dyrektywy Rady 92/79 EWG w sprawie zbliżenia podatków od papierosów.

 Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK