| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PiS nie chce zmieniać PIT

PiS nie chce zmieniać PIT

Nie będzie zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych w trakcie 2006 r., choć gdyby politycy PiS chcieli spełnić obietnice wyborcze, to mogliby w ten sposób wprowadzić zmiany korzystne dla podatników.


- Stabilizacja prawa podatkowego jest wartością samą w sobie. To dobrze, że istnieje zasada, zgodnie z którą nowe przepisy podatkowe na kolejny rok trzeba ogłaszać przed końcem listopada. Chyba nie warto tego burzyć, nawet jeśliby zmienione przepisy miały być korzystne dla podatników - mówi Marczak.


- Każdy chciałby, żeby podatki były niższe. Ale zmiana w trakcie roku skali podatkowej byłaby kłopotliwa. Obniżenie stawek oznaczałoby zapewne konieczność zwrotu podatnikom kwot podatku nadpłaconego w początkowych miesiącach roku. Problemy mógłby mieć budżet, z którego te pieniądze trzeba by było nagle wyciągnąć. Zakłady pracy musiałyby zmieniać systemy informatyczne przygotowane do obsługi podatkowej swoich pracowników. To samo dotyczy systemu wykorzystywanego w urzędach skarbowych. A to kosztuje. I potrzeba na to czasu - wylicza Irena Ożóg.


Jej zdaniem wszystkie te problemy można pokonać, tyle że cała ta operacja miałaby niewiele wspólnego z zasadami poprawnej legislacji. - Z drugiej strony nikt nie kwestionuje radosnej twórczości, która sprawia, że co roku w trakcie roku do ustaw podatkowych wprowadzanych jest wiele różnych zmian, i to wcale nie poprzez nowelizacje ustaw podatkowych, lecz przy okazji zmian w innych ustawach - dodaje była wiceminister finansów.


Marczak przekonuje natomiast, że zamiast zmieniać przepisy w trakcie przyszłego roku, być lepiej byłoby chyba uchwalić szybko nowe przepisy podatkowe na 2007 r. I ogłosić je ze znacznym wyprzedzeniem. - Można by się też zastanowić nad wprowadzeniem zasady, że nowe przepisy na kolejny rok ogłaszamy nie z miesięcznym wyprzedzeniem, ale np. na wiosnę poprzedniego roku - mówi doradca z KPMG.Piotr Skwirowski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK