REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja leasingu będzie łatwiejsza

Komitet Standardów przyjął standard krajowy dotyczący ewidencji księgowej umów leasingu.

Fiskus ułatwił sprzedaż mieszkania bez podatku

Po roku sporów Ministerstwo Finansów zmieniło na korzyść podatników interpretację przepisów w sprawie tzw. ulgi meldunkowej.

Zamiast druku SD-Z1 będzie SD-Z2

Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych będziemy składać na nowym druku.

Aby uniknąć podatku ukryły w garażu 56,4 mln USD

W Osace zatrzymano dwie siostry, które aby uniknąć zapłacenia podatku spadkowego po śmierci ojca, ukryły w garażu swego domu 5,8 mld jenów ( 56,4 milionów dolarów) - podały dzisiaj media w Tokio.

Decyzja o podwyżce w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu po konsultacjach szefa Służby Celnej z dyrektorami izb celnych zapadnie decyzja co do wysokości i podziału podwyżek dla celników.

Rząd przyjął projekt o zwrocie akcyzy za samochody sprowadzane z UE

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o zwrocie nadpłaty akcyzy za samochody sprowadzane z krajów UE - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Fiskusa nie interesują irlandzkie zarobki

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali tylko w Irlandii i nie uzyskali żadnych dochodów w Polsce, nie muszą zagranicznych zarobków rozliczać w Polsce.

Długa lista przepisów utrudniających życie podatnikom

Ujednolicenie zasad przeliczania kwot w walutach obcych i zniesienie obowiązku przechowywania paragonów – to zmiany, które można łatwo wprowadzić, a budżet na nich nie straci - pisze "Rzeczpospolita".

Dokument przesłany mailem nie jest fakturą VAT

Faktura przesłana do kontrahenta e-mailem i wydrukowana nie spełnia wymogów ustawy o VAT. W ocenie WSA dokumentem dla celów podatkowych jest tylko faktura w formie papierowej lub elektronicznej. Faktury w formie pliku pdf, html czy pobrane z serwera nie dają podatnikowi prawa do odliczenia podatku.

Nie będzie powrotu do ulgi na kształcenie

Rząd nie planuje wprowadzenia ulgi podatkowej dla osób kształcących się - wynika z odpowiedzi na poselską interpelację.

Skarbowcy chcą abolicji dla siebie

Rozpoczęta wczoraj akcja ostrzegawcza w urzędach skarbowych potrwa przynajmniej do końca kwietnia. Urzędnicy skarbówki wystąpili też do ministra finansów z wnioskiem o objęcie ich ubiegłorocznych zarobków zwolnieniem z podatków.

KIG: projekt nowelizacji VAT nie spełnia oczekiwań

Krajowa Izba Gospodarcza z "zaniepokojeniem" przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT. Według Izby, projekt nie spełnia wielu postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców.

Utrzymanie zasobów mieszkaniowych bez CIT

Dochód powstały z tytułu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi wolny jest od CIT, o ile przeznaczony będzie na utrzymanie tych zasobów.

Darowizny na cele charytatywne nie zostaną zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia zwolnienia z opodatkowania darowizn rzeczowych dla organizacji pozarządowych.

Ulga przy spadkach stała się pułapką

Od początku 2007 r. najbliższa rodzina jest zwolniona z podatku z tytułu nabytego spadku. Mimo wprowadzenia ulgi, wpływy z tego podatku w 2007 roku są wyższe od wpływów z roku 2006. Źle napisane przepisy powodują, że nie wiadomo, kiedy ulga ma zastosowanie i podatnicy płacą podatek.

Podatnik może zażądać PIT-11

Podatnik, który nie otrzymał od pracodawcy PIT-11, powinien na piśmie poprosić go o przekazanie tego dokumentu. Gdy prośba nie pomoże, podatnik musi sam wypełnić zeznanie roczne.

Będzie więcej czasu na odliczenie podatku naliczonego

Odliczanie VAT przez okres jednego roku zamiast obecnych dwóch miesięcy oraz ryczałt VAT z limitem przychodów 50 tys. euro chce wprowadzić Platforma Obywatelska.

MF w sprawie dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych

MF określiło znaczenie pojęcia "zasoby mieszkaniowe oraz gospodarka zasobami mieszkaniowymi”. Przytaczamy w całości wspomniane stanowisko MF.

Gminy zabiegają o podatników

Gminy i powiaty zachęcają podatników do zameldowania na ich terenie. Samorządy liczą w ten sposób na większe wpływy podatkowe. Dodatkowe wpływy mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Ministerstwo zapowiada ulgę na dzieci studiujące za granicą

Ministerstwo Finansów chce objąć ulgą prorodzinną również rodziców dzieci, które podjęły naukę na zagranicznej uczelni.

Więcej podatników obniży podatek

Podatnik, który zapłacił rolnikowi ryczałtowemu za nabywane produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT RR, będzie mógł odliczyć podatek naliczony.

PO o podatku VAT: 300 zł ryczałtu dla małych firm

PO proponuje zmiany w przepisach podatkowych, które uproszczą rozliczanie się z podatku VAT. Firmy, których roczne obroty nie przekraczają 50 tys. euro, będą mogły rozliczać VAT ryczałem w wysokości 300 zł - zapowiedział w czwartek Jakub Szulc (PO).

Abolicja jest niesprawiedliwa

Ministerstwo Finansów pracuje właśnie nad wprowadzeniem abolicji podatkowej dla osób pracujących za granicą. Niestety, każde tego typu rozwiązanie jest niesprawiedliwe.

Przepisy dotyczące zwolnień celników zostaną złagodzone

Celnika, który zostanie zwolniony po roku zawieszenia w związku z prowadzonym postępowaniem karnym, będzie można przywrócić do służby.

Tylko spór z fiskusem podlega wznowieniu

Osoby lub firmy, które mają niekorzystne orzeczenie sądu administracyjnego w sprawie podatkowej, mogą zabiegać o wznowienie postępowania po wyroku ETS. Skarżyć mogą jednak nie wyrok sądu, lecz decyzję organów podatkowych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Brak ulgi na dzieci uczące się za granicą łamie prawo unijne

Studia dzieci w innych krajach UE wyłączają prawo do ulgi rodzinnej i rozliczenia z dzieckiem. Zdaniem ekspertów przepisy naruszają zasadę swobodnego przepływu studentów w ramach UE. Preferencje powinni zachować rodzice dzieci studiujących za granicą w drodze skierowania.

Nie wszyscy wiedzą, jak przekazać 1 proc. podatku

Nie wszyscy wiedzą, jak w tym roku przekazać 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego - alarmują ich przedstawiciele i apelują do telewizji o wyemitowanie komunikatów informujących podatników o nowych procedurach.

Unia wymusi zmiany w VAT

Od 2010 roku nastąpią zasadnicze zmiany w VAT w ramach Unii Europejskiej. Nowe propozycje mają ujednolicić opodatkowanie VAT we Wspólnocie. Polska już dziś powinna przygotować zmiany w przepisach, aby zdążyć na czas.

Chlebowski: PO pracuje nad "ustawą vatowską"

Szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że na dzisiejszym posiedzeniu prezydium klubu zostanie przygotowany nowy projekt ustawy o podatku od towarów i usług, tzw. "ustawa vatowska".

Z winy podatników organizacje zwracają 1 proc. podatku

W rozliczeniu za 2007 rok 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego będą przekazywać urzędy skarbowe. Nie wszyscy podatnicy o tym wiedzą i sami wpłacają pieniądze.

Firmy mogą zaoszczędzić na podatku od nieruchomości

Przedsiębiorcy nie zawsze potrafią właściwie obliczyć, jaki podatek od nieruchomości powinni zapłacić. Nadpłata wynosi niekiedy nawet 30 proc., gdyż źle obliczają powierzchnię podlegającą opodatkowaniu. Aby uniknąć błędów, przedsiębiorcy powinni monitorować swój majątek i planować wydatki.

Urzędy skarbowe łaskawsze dla firm

Ministerstwo finansów zgodziło się na to, by decyzje urzędów skarbowych były wykonywane dopiero po ich uprawomocnieniu, a nie od razu po ich wydaniu - donosi "Puls Biznesu". Konieczna będzie zmiana ordynacji podatkowej.

Im się ulga nie należy

Rodzice zastępczy, rozliczając się z PIT, dowiadują się właśnie w urzędach skarbowych, że nie przysługuje im ulga podatkowa na dzieci - pisze "Gazeta Wyborcza".

Unia chce ułatwić składanie sprawozdań

Propozycje przedłożone w Parlamencie Europejskim zakładają, że informacje dotyczące sprawozdań finansowych firmy będą wprowadzać do jednego zbiorczego systemu danych.

Urzędy nadal odmawiają prawa do ulgi meldunkowej

Mimo że resort finansów wydał korzystną interpretację ogólną w sprawie ulgi meldunkowej, niektóre organy podatkowe nie stosują się do ministerialnego stanowiska.

Felieton: Fiskusie, nie siadaj od razu na koncie

Przez wiele lat nie udało się znieść szkodliwego przepisu, który pozwalał fiskusowi na natychmiastowe zajęcie kont firmy bez wyroku sądu. Ta reguła doprowadziła do bankructwa już wielu przedsiębiorców.

Przegrana sprawa w sądzie będzie kosztowna podatkowo

Organy podatkowe nie pozwalają zaliczyć wszystkich wydatków procesowych do kosztów. Problem dotyczy m.in. odszkodowań przyznawanych podatnikom przez sądy. Podatnik powinien wykazać, że jego postępowanie nie stanowi działań nagannie etycznych.

Wcześniejsza zapłata nie pozbawi prawa do zwrotu podatku

Podatnik, który zapłacił za produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT RR może odliczyć podatek, jeżeli poda na fakturze dane indentyfikacyjne dokumentu stwierdzającego zapłatę.

Ministerstwo przywróci ulgę meldunkową i wprowadzi abolicję

Resort finansów wyda rozporządzenie wydłużające termin na złożenie oświadczenia, które jest warunkiem skorzystania z ulgi meldunkowej. W ten sposób minister chce przywrócić podatnikom zwolnienie, które wcześniej zostało im odebrane przez niewłaściwą interpretację przepisów.

Podatek Religi zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego

PKPP Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. podatek Religi - poinformowała Konfederacja w poniedziałek. Przedsiębiorcy twierdzą, że opłata została wprowadzona niezgodnie z prawem.

Akcja ostrzegawcza w skarbówce

Pracownicy skarbówki rozpoczynają akcję ostrzegawczą w związku z brakiem środków na podwyżkę wynagrodzeń i reformę. Od 10 marca akcję odczują też podatnicy.

Skutki zmian podatku od towarów i usług mogą okazać się przykre

Firma, która kupiła samochód i nie odliczyła VAT, będzie go musiała zapłacić, sprzedając auto. Ten niekorzystny skutek wywołają planowane zmiany w ustawie o VAT. Mogą one także umożliwić wyłudzenia podczas korekty faktur i utrudnić życie eksporterom - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Znajomym można wypełnić zeznanie PIT tylko bezpłatnie

Bezpłatne sporządzanie deklaracji rodzinie lub znajomym nie jest doradztwem podatkowym. Tylko udzielanie odpłatnej pomocy podatnikom można uznać za czynności doradztwa podatkowego. Żeby jednak podpisać za kogoś deklarację, trzeba mieć upoważnienie.

Plan Tuska zniesienia podatku Belki niewykonalny

To katastrofa, grozi potężne zamieszanie - mówią specjaliści z rynku kapitałowego o pomyśle premiera, by znosić tzw. podatek Belki na raty. Donald Tusk chciałby zwolnić z podatku zyski z lokat bankowych, a pozostawić opodatkowane dochody z giełdy

Jednolity tekst ustawy o PIT jest potrzebny jak najszybciej

Ustawa o PIT od wydania tekstu jednolitego w 2000 roku była zmieniana 105 razy. W takiej sytuacji podatnicy łatwo mogą popełniać błędy w rozliczeniach z fiskusem. Marszałek Sejmu powinien jak najszybciej ogłosić nowy tekst jednolity tej ustawy.

Tusk: prorodzinny podatek liniowy ma szansę zyskać poparcie PSL

Premier Donald Tusk uważa, że prorodzinny podatek liniowy ma szansę zyskać poparcie koalicyjnego PSL. Jak dodał, są prowadzone rozmowy z ludowcami o wprowadzeniu takiego podatku.

Mniej obligatoryjnych zwolnień

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Służbie Celnej, która likwiduje obowiązek zwolnienia celnika tymczasowo aresztowanego lub przeciwko któremu wniesiono akt oskarżenia.

Częściej poprawiamy PIT-y

W 2007 roku przeprowadzono o 25 proc. mniej kontroli skarbowych. Jednak wpłaty do kasy fiskusa były wyższe o ponad 88 mln zł. Podatnicy 15 razy częściej niż w 2006 roku składali korekty zeznań.

VAT: źle opodatkowujemy biura podróży i doradców

Za niepełne wdrożenie unijnych przepisów o VAT dotyczących miejsca świadczenia usług oraz brak zmian w opodatkowaniu biur podróży Polska została upomniana przez Komisję Europejską.

Eko-podatek od lodówki i telewizora

Myślisz o kupnie lodówki? Zaplanuj w budżecie 50 zł więcej. Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić opłaty, by zmusić Polaków do recyklingu zużytego sprzętu elektrotechnicznego

REKLAMA