| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowa bez winy

Księgowa bez winy

Księgowa nie może odpowiadać za wydatkowanie środków, jeśli do jej kompetencji nie należy rozporządzanie nimi - stwierdziła Główna Komisja Orzekająca.

Sprawa dotyczyła głównej księgowej w szkole wyższej. Komisja orzekająca I instancji uznała ją za winną naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Jej wina miała polegać na wykorzystaniu środków publicznych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Chodziło o to, że księgowa z dotacji 500 tys. zł przyznanej szkole w 2003 r. wydała 424 tys. na zapłacenie karnych odsetek od zobowiązań inwestycyjnych szkoły, a także o to, że z dotacji 1,5 mln zł przyznanych w tym samym roku na inwestycje wydała ponad 700 tys. zł na spłatę zaległych zobowiązań. Główna księgowa odwołała się od tej decyzji.

W GKO zastępca rzecznika dyscypliny finansów publicznych (oskarżyciel) uznała, że nie ma podstaw do podtrzymania wyroku I instancji, gdyż – jak argumentowała – do zakresu obowiązków księgowej, w omawianym przypadku, nie należało rozporządzanie dotacjami. Ze zgromadzonych dokumentów nie wynikało, żeby obwiniona przyjęła na siebie te kompetencje, mimo że zatwierdzała faktury, parafując je na odwrocie. Obwiniona i rzecznik wnioskowali więc o to samo: o uniewinnienie.

GKO uznała argumentację przedstawioną na rozprawie i uniewinniła obwinioną główną księgową. Jak powiedział przewodniczący komisji, co prawda wydatkowanie środków niezgodne z przeznaczeniem jest naruszeniem dyscypliny, ale do kompetencji obwinionej nie należało dysponowanie i wydatkowanie środków z otrzymanej dotacji.

Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK