| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowa bez winy

Księgowa bez winy

Księgowa nie może odpowiadać za wydatkowanie środków, jeśli do jej kompetencji nie należy rozporządzanie nimi - stwierdziła Główna Komisja Orzekająca.

Sprawa dotyczyła głównej księgowej w szkole wyższej. Komisja orzekająca I instancji uznała ją za winną naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Jej wina miała polegać na wykorzystaniu środków publicznych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Chodziło o to, że księgowa z dotacji 500 tys. zł przyznanej szkole w 2003 r. wydała 424 tys. na zapłacenie karnych odsetek od zobowiązań inwestycyjnych szkoły, a także o to, że z dotacji 1,5 mln zł przyznanych w tym samym roku na inwestycje wydała ponad 700 tys. zł na spłatę zaległych zobowiązań. Główna księgowa odwołała się od tej decyzji.

W GKO zastępca rzecznika dyscypliny finansów publicznych (oskarżyciel) uznała, że nie ma podstaw do podtrzymania wyroku I instancji, gdyż – jak argumentowała – do zakresu obowiązków księgowej, w omawianym przypadku, nie należało rozporządzanie dotacjami. Ze zgromadzonych dokumentów nie wynikało, żeby obwiniona przyjęła na siebie te kompetencje, mimo że zatwierdzała faktury, parafując je na odwrocie. Obwiniona i rzecznik wnioskowali więc o to samo: o uniewinnienie.

GKO uznała argumentację przedstawioną na rozprawie i uniewinniła obwinioną główną księgową. Jak powiedział przewodniczący komisji, co prawda wydatkowanie środków niezgodne z przeznaczeniem jest naruszeniem dyscypliny, ale do kompetencji obwinionej nie należało dysponowanie i wydatkowanie środków z otrzymanej dotacji.

Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK