| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowa bez winy

Księgowa bez winy

Księgowa nie może odpowiadać za wydatkowanie środków, jeśli do jej kompetencji nie należy rozporządzanie nimi - stwierdziła Główna Komisja Orzekająca.

Sprawa dotyczyła głównej księgowej w szkole wyższej. Komisja orzekająca I instancji uznała ją za winną naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Jej wina miała polegać na wykorzystaniu środków publicznych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Chodziło o to, że księgowa z dotacji 500 tys. zł przyznanej szkole w 2003 r. wydała 424 tys. na zapłacenie karnych odsetek od zobowiązań inwestycyjnych szkoły, a także o to, że z dotacji 1,5 mln zł przyznanych w tym samym roku na inwestycje wydała ponad 700 tys. zł na spłatę zaległych zobowiązań. Główna księgowa odwołała się od tej decyzji.

W GKO zastępca rzecznika dyscypliny finansów publicznych (oskarżyciel) uznała, że nie ma podstaw do podtrzymania wyroku I instancji, gdyż – jak argumentowała – do zakresu obowiązków księgowej, w omawianym przypadku, nie należało rozporządzanie dotacjami. Ze zgromadzonych dokumentów nie wynikało, żeby obwiniona przyjęła na siebie te kompetencje, mimo że zatwierdzała faktury, parafując je na odwrocie. Obwiniona i rzecznik wnioskowali więc o to samo: o uniewinnienie.

GKO uznała argumentację przedstawioną na rozprawie i uniewinniła obwinioną główną księgową. Jak powiedział przewodniczący komisji, co prawda wydatkowanie środków niezgodne z przeznaczeniem jest naruszeniem dyscypliny, ale do kompetencji obwinionej nie należało dysponowanie i wydatkowanie środków z otrzymanej dotacji.

Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK