| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki nie są kosztem

Odsetki nie są kosztem

Odsetki od kredytu wykorzystanego na obniżenie kapitału zakładowego nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki związane z kapitałem zakładowym są obojętne dla kosztów.

Skarga kasacyjna, która trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczyła kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe zakwestionowały spółce rozliczenie podatku dochodowego za 2002 r. Jednym z zarzutów było zawyżenie kosztów uzyskania przychodów. Spółka zaciągnęła kredyt, który w części wydała na obniżenie kapitału zakładowego. Było to związane ze zwrotem wpłaty na kapitał zakładowy dla jednego ze wspólników. Spółka sfinansowała tę operację kredytem, a odsetki dla banku wliczyła w koszty działalności.

Organy podatkowe, a potem Wojewódzki Sąd Administracyjny, nie zgodziły się na taką interpretację. W ich ocenie wydatki na obniżenie kapitału zakładowego nie miały bezpośredniego związku z przychodem.

Spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Jej pełnomocnik przekonywał, że organy podatkowe i sąd bezpodstawnie zawęziły wykładnię definicji kosztów uzyskania przychodów jedynie do tych bezpośrednio związanych z przychodem. NSA nie przyznał racji skarżącej i skargę kasacyjną oddalił. W ocenie sądu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest zawiły. Kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione „w celu osiągnięcia przychodu”. Wydatek spółki na obniżenie kapitału zakładowego z kredytu nie spełnia tego wymogu. W ocenie sądu wydatki związane z kapitałem zakładowym są obojętne dla kosztów spółki. Nie można zgodzić się z tym, że odsetki od kredytu wydatkowanego na obniżenie kapitału zakładowego są związane z działalnością i stanowią koszt uzyskania przychodu. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt FSK 2557/04
 
Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK