| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawy nie można pomijać

Ustawy nie można pomijać

Sporządzanie sprawozdań finansowych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nie zwalnia firmy z przestrzegania uregulowań ustawy o rachunkowości.

Niekiedy powstają wątpliwości, czy przedsiębiorstwa sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSR powinny stosować przepisy ustawy o rachunkowości.

– Zakres regulacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) jest węższy od tych zawartych w ustawie o rachunkowości. W największym skrócie MSR i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) regulują sposób ujmowania, wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym różnych zdarzeń gospodarczych. Te regulacje mają znaczenie fundamentalne dla sporządzania sprawozdania finansowego, a więc dla prezentowania informacji finansowej – wyjaśniła „Gazecie Prawnej” Ewa Jakubczyk-Cały, prezes A&E Consult. Jak podkreśliła, MSR i MSSF nie dotyczą szeregu generalnych rozwiązań przyjętych w ustawie o rachunkowości. Należą do nich m.in.: sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych, odpowiedzialność za ich prowadzenie, przeprowadzanie inwentaryzacji, prezentowanie danych w sprawozdaniu w walucie polskiej, sposób zatwierdzania sprawozdań czy ochrona danych.

Doroczne spotkanie księgowych

W tym roku V Ogólnopolski Kongres „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006 odbędzie się 8 grudnia 2005 r. w Sali Kongresowej w Warszawie. Będzie okazją do spotkań dyrektorów finansowych, księgowych oraz pracowników odpowiedzialnych w firmach za rozliczenia podatkowe. Uczestnicy kongresu zapoznają się z najnowszymi zmianami w rachunkowości i podatkach. Uzyskają również wyjaśnienia dotyczące trudnych przepisów od najbardziej znanych autorytetów od rachunkowości i podatków.

Ewa Jakubczyk-Cały wyjaśniła też, w jaki sposób należy dokonać przekształcenia sprawozdania według MSR. W tym zakresie najważniejsze regulacje zawarte są w MSSF 1 „Zastosowanie MSR po raz pierwszy”. Standard ten reguluje problem bilansu otwarcia, ogólne zasady prezentacji i ujawnień poszczególnych pozycji sprawozdawczych, wskazuje na obligatoryjne i fakultatywne wyjątki w odniesieniu do zasad wyceny na dzień przekształcenia. Nie należy także zapominać o zmianie polityki rachunkowości. Ewa Jakubczyk-Cały omówi szczegółowo kwestie dotyczące m.in. sprawozdań finansowych w czasie V Ogólnopolskiego Kongresu „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006.

 Krzysztof Tomaszewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK