| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadal trzeba stosować uchylone rozporządzenie

Nadal trzeba stosować uchylone rozporządzenie

Ostatnio pojawił się pogląd jednej z izb skarbowych, że rozporządzenie określające listę wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi remontowej nie może być stosowane przez podatników w rozliczeniu za 2005 r.

Na szczęście tej opinii nie podzieliły ani Ministerstwo Finansów, ani pozostałe izby skarbowe. Mimo że rozporządzenie zostało uchylone, nadal może być stosowane.

W jednej z izb skarbowych poinformowano nas, że uchylenie rozporządzenia zawierającego katalog wydatków umożliwiających dokonanie odliczeń w ramach ulgi remontowej oznacza, że zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe nie mogą już wprost kierować się postanowieniami tego aktu prawnego. W konsekwencji w każdym przypadku organy podatkowe będą musiały dokonać indywidualnej oceny, czy wydatki poniesione zostały w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych podatnika i są bezpośrednio związane z remontem czy modernizacją.

W rozliczeniu za 2005 rok nadal stosujemy ministerialną listę wydatków remontowych.

Na szczęście dla podatników poglądu tego nie podzieliło ani Ministerstwo Finansów, ani inne izby skarbowe. Z wyjaśnień MF wynika, że z uwagi na fakt, że w 2005 r. odliczeń z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację budynku (lokalu) mieszkalnego podatnicy dokonują na zasadach obowiązujących w 2003 r., stąd też do tego rodzaju wydatków nadal ma zastosowanie wspomniane rozporządzenie.
Takie samo stanowisko jak resort zajęło 15 izb skarbowych.

– W związku z realizacją praw nabytych nadal może być stosowane rozporządzenie pod kątem oceny, czy określone wydatki podlegają odliczeniu w ramach ulgi remontowej. Trzeba też mieć na uwadze, że na podstawie przepisów rozporządzenia na przestrzeni ostatnich lat ukształtowała się pewna praktyka, z którą – wobec braku nowszych uregulowań w tym zakresie – trudno byłoby tak po prostu zerwać – wyjaśnił Mariusz Olech z Izby Skarbowej w Lublinie.

Przypomnijmy, że z ulgi remontowej podatnicy będą mogli skorzystać po raz ostatni rozliczając się z fiskusem za 2005 r. Przepisy regulujące te kwestie zostały co prawda uchylone, jednak na mocy przepisów, które je uchylały, nadal można je stosować. Przy czym regulacje te stosuje się w brzmieniu, jakie miały w 2003 r.

Natomiast rodzaje wydatków mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawierało rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. nr 156, poz. 788). Również rozporządzenie zostało uchylone, ale można nadal z niego korzystać przy rozliczeniach za 2005 r.

 Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK