| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć nieściągalne wierzytelności

Jak rozliczyć nieściągalne wierzytelności

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bez względu na to, czy przedsiębiorca otrzyma zapłatę czy też nie, przychód jako należny podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że przedsiębiorca musi od niego zapłacić VAT należny oraz podatek dochodowy. Planując roczne rozliczenie tego ostatniego, warto poświęcić więcej uwagi złym długom.

Wierzytelności odpisane jako nieściągalne można uznać za koszt podatkowy pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim dług powinien zostać uprzednio zarachowany jako przychód należny. Nieściągalność musi też zostać udokumentowana w określony ustawą sposób, np. postanowieniem o nieściągalności wydanym przez komornika.

Jeżeli jednak przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne dochodzenia byłyby równe albo wyższe niż wartość wierzytelności, podatnik może sam udokumentować jej nieściągalność, sporządzając stosowny protokół. Odpisując wierzytelność jako nieściągalną, możemy ponadto skorygować należny VAT, o ile spełnione zostaną określone w ustawie o VAT dodatkowe wymogi dokumentacyjne (np. zawiadomienia o odpisaniu wierzytelności oraz o korekcie podatku należnego) – wyjaśnił Hubert Cichoń, radca prawny, menedżer w zespole CIT firmy Deloitte. Na V Ogólnopolskim Kongresie „GP” Rachunkowość i Podatki 2006 r. omówi on zagadnienia związane z rozliczeniem rocznego zeznania CIT.

Jednocześnie Hubert Cichoń podkreśla, że łatwiej uznać za koszt podatkowy odpisy aktualizujące wartość złych długów zaliczonych wcześniej do przychodów należnych firmy. Wystarczy uprawdopodobnić (a nie udowodnić), że należność jest nieściągalna. Przepisy podają tylko przykładową listę okoliczności uprawdopodabniających (takich jak postawienie dłużnika w stan likwidacji czy kwestionowanie przez niego naszej wierzytelności w sądzie).

– Niemniej jednak podatnik może wskazać inne przyczyny, które powodują, że nieściągalność długu jest wysoce prawdopodobna – pod warunkiem, że będą one miały podobny do wymienionych w ustawie charakter – argumentował ekspert Deloitte.

Więcej o aspektach złych długów można będzie usłyszeć na kongresie 8 grudnia.

 Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK