| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak traktować prawo do emisji zanieczyszczeń

Jak traktować prawo do emisji zanieczyszczeń

Przyznane prawa do emisji zanieczyszczeń stanowią wartości niematerialne i prawne. Powinny być ujęte w księgach w cenie nabycia - wynika z uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości.

Stanowisko to odnosi się do księgowego ujęcia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji w rozumieniu ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. nr 281, poz. 2784). Uprawnienia te przyznawane są instalatorom, tj. podmiotom użytkującym instalacje w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 62, poz. 627 z późn. zm.), zgodnie z ww. ustawą o handlu uprawnieniami. Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości (KSR) uwzględnia przepisy wspomnianej ustawy o handlu uprawnieniami, a także ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Stanowisko KSR dotyczy jednostek prowadzących księgi rachunkowe: instalatorów (prowadzących instalacje, objęte krajowym planem rozdziału uprawnień do emisji oraz systemem handlu uprawnieniami), otrzymujących (nabywających) przedmiotowe prawa do emisji na podstawie ustawy o handlu prawami od uprawnionych do tego organów państwa oraz od innych uczestników systemu handlu uprawnieniami, w tym od innych instalatorów objętych systemem rozdziału oraz innych jednostek obrotu prawami.

Przyznane prawa do emisji zanieczyszczeń stanowią wartości niematerialne i prawne. Powinny być one ujęte w księgach w cenie nabycia pod datą ich przyznania oraz wykazane w sprawozdaniu finansowym w grupie wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na ich przeznaczenie.

Uchwała KRS wraz ze stanowiskiem została przekazana do publikacji w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów. Jest ona już dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

 Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK