| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzoru nie ma, są za to wytyczne

Wzoru nie ma, są za to wytyczne

Wniosek o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych każdy będzie musiał napisać sam na podstawie wytycznych z ustawy. Nie ma jednolitego wzoru wniosku.

Starający się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych będą musieli uważnie przeczytać ustawę, by na jej podstawie przygotować prawidłowy wniosek do urzędu skarbowego. Do ustawy dotyczącej zwrotu VAT nie dołączono wzoru wniosku. – Zwykle w ustawach nie ma wzorów podań, czy wniosków. Czasami to dobrze, bo zdarza się, że są tak skomplikowane, że zamiast być pomocą, są przyczyną problemów – mówi Agnieszka Bieńkowska, radca prawny.

W ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym mówi się jedynie, jak powinien wyglądać wniosek. Ma zawierać co najmniej: imię i nazwisko wnioskodawcy, numer identyfikacji podatkowej, adres miejsca zamieszkania osoby fizycznej (a w przypadku małżeństwa – obojga małżonków), wskazanie urzędu skarbowego, do którego jest kierowany, rodzaj poniesionych wydatków, w niektórych przypadkach rok rozpoczęcia inwestycji, wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków na materiały budowlane, obliczoną kwotę zwrotu, oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu (jeżeli roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę), wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu, podpis osoby starającej się o zwrot (lub obojga małżonków).

To nie wszystko. Do wniosku należy dołączyć kilka dodatkowych dokumentów, np. pozwolenie na budowę czy faktury dokumentujące wydatki.

Zgodnie z ustawą, wniosek będzie można złożyć po zakończeniu inwestycji, ale nie później niż przed upływem 6 miesięcy od jej zakończenia lub też raz w każdym roku obowiązywania ustawy. Ostatni wniosek można będzie złożyć nie później niż do 30 czerwca 2008 r. Małżonkowie mogą złożyć wspólnie jeden wniosek. Jeżeli złożą odrębne wnioski do różnych urzędów skarbowych, powinni zawiadomić o tym ten urząd, do którego zwraca się małżonek.

Występowanie o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych umożliwia ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2006 r.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK