| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek w styczniu, pieniądze w lipcu

Wniosek w styczniu, pieniądze w lipcu

Na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych trzeba będzie czekać nawet do pół roku. Jeśli fiskus się spóźni, będzie musiał zapłacić odsetki. Wnioski o refundację podatku można składać już od początku 2006 r.

Po złożeniu wniosku trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Ustawa daje naczelnikowi urzędu skarbowego 6 miesięcy (liczone od dnia złożenia wniosku) na wydanie decyzji o zwrocie i określenie kwoty, którą otrzyma podatnik. Pieniądze powinny trafić do podatnika w ciągu następnych 25 dni. Wypłata środków może nastąpić za pośrednictwem banku, poczty lub w kasie urzędu.

Kwota zwrotu części VAT będzie wolna od podatku dochodowego. Wpłaty nie trzeba będzie wykazywać w rocznej deklaracji podatkowej.

Zawarte w ustawie przepisy dotyczące kar za zwłokę mają motywować fiskusa do terminowego załatwiania spraw. Jeśli naczelnik urzędu skarbowego nie wyda decyzji w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku lub też po wydaniu jej w prawidłowym terminie pieniądze nie trafią do podatnika na czas, kwota zwrotu będzie podlegać oprocentowaniu. Jego wielkość będzie zależeć od wysokości opłaty prolongacyjnej ustalanej w przypadku odroczenia terminu płatności stanowiących dochód budżetu państwa, obowiązującej w dniu, w którym upłynął termin wydania decyzji o zwrocie lub też upłynął termin wypłaty pieniędzy.

W przypadku nieterminowego wydania decyzji oprocentowanie będzie przysługiwać podatnikowi od dnia następującego po dniu, w którym naczelnik powinien wydać decyzję, do dnia wydania decyzji.

Jeżeli naczelnik wyda decyzję we właściwym terminie, ale spóźni się z wypłatą pieniędzy, oprocentowanie będzie się liczyć od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin rozliczenia, do dnia wypłaty.

Urząd skarbowy ma sześć miesięcy na decyzję o zwrocie.

Fiskus nie będzie karany odsetkami, jeżeli podatnik będzie winny opóźnień (np. poda niewłaściwy numer konta lub nie zgłosi się po pieniądze) lub też opóźnienia będą wynikać z przyczyn niezależnych od organów skarbowych.

Sankcje za niezgodne z prawem postępowanie związane ze zwrotem części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych grożą nie tylko fiskusowi.
Kary mogą spotkać także nieuczciwych podatników. Do kodeksu karnego skarbowego wprowadzono przepisy odnoszące się do zwrotu części VAT inwestorom indywidualnym. Za narażenie organu skarbowego na nienależny zwrot VAT będzie grozić grzywna do 720 stawek dziennych lub więzienie.

Zwrot z budżetu części podatku naliczonego zawartego w cenie materiałów budowlanych umożliwia ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która wchodzi w życie 1 stycznia.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK