| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pierwsze wnioski dopiero w lutym

Pierwsze wnioski dopiero w lutym

Pierwsze prawidłowe wnioski o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych będzie można złożyć w lutym. Dopiero wtedy będzie znany wskaźnik GUS potrzebny do wyliczenia maksymalnej kwoty zwrotu. Oznacza to, że podatnicy dłużej poczekają na pieniądze.

– Od dłuższego czasu prowadzimy kompleksowe przygotowania do akcji zwrotu różnicy VAT w budownictwie. Jeśli nie nastąpi żadna zmiana, to podatnicy będą mogli składać wnioski o zwrot podatku już od 1 stycznia, niemniej wnioski złożone w pierwszej części kwartału nie będą pełne – przekonywał Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku. Jego zdaniem nie będą się one mogły opierać na wyliczeniach uwzględniających poprawną cenę 1 mkw. ogłoszoną przez GUS – ta nie będzie jeszcze znana.
– Jedyne, co możemy zrobić, to namawiać podatników do tego, żeby wnioski składali w drugiej połowie każdego kwartału, kiedy znane są już dane GUS za poprzedni kwartał. Pozwoli to uniknąć dodatkowych formalności – przekonywał nasz rozmówca.

Jak wyliczyć kwotę zwrotu

Kwota zwrotu równa jest 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn:
• 70 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek (w przypadku robót wymagających pozwolenia na budowę),
• 30 mkw. powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej ustalonej w taki sam sposób (gdy pozwolenie niepotrzebne).
Jeśli podatnik korzystał z odliczeń z tytułu tzw. ulgi budowlanej lub ulgi remontowo-modernizacyjnej, kwota podlegająca zwrotowi wynosi 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej odpowiedni iloczyn, o którym mowa wcześniej.

Wskazany jest pośpiech

Ze złożeniem wniosku nie warto jednak czekać. Pośpiech jest uzasadniony, zwłaszcza jeśli podatnikom będzie zależeć na szybkim odzyskaniu podatku. Procedura dotycząca zwrotu jest długa – urząd skarbowy na wydanie decyzji o zwrocie ma 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, a na zwrot pieniędzy 25 dni od dnia wydania decyzji.
Do postępowań w sprawach zwrotu podatku będą miały zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Jeśli wniosek będzie niekompletny, organom podatkowym będzie przysługiwało prawo wezwania podatnika do uzupełnienia wniosku, np. o wyliczenie maksymalnej kwoty zwrotu.
– Nie oznacza to, że w przypadku, gdy we wniosku nie będzie wyliczenia tego wskaźnika czy wniosek nie zostanie uzupełniony przez podatnika w tym zakresie, wydana zostanie decyzja odmawiająca zwrotu. Żaden przepis nie stanowi wprost o możliwości odmowy zwrotu podatku z tej przyczyny – wyjaśniła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.
Co więcej, bez względu na to, jakiego wyliczenia dokona podatnik organ podatkowy będzie i tak musiał w toku postępowania podatkowego zweryfikować wyliczenie podatnika, a to oznacza powtórne wyliczenie kwoty zwrotu. Jeśli uwzględnić, że organy podatkowe będą miały 6 miesięcy na wydanie decyzji, zapewne wnioski złożone wcześniej i tak nie zostaną rozpatrzone przed datą opublikowania wskaźnika przez prezesa GUS, chociażby ze względu na konieczność weryfikacji faktur VAT i zeznania rocznego – dodała nasza rozmówczyni.
Istotny przy weryfikacji będzie nie tylko wskaźnik kwoty maksymalnego zwrotu, ale również wskaźnik zwrotu, którego wysokość jest zależna od tego, czy podatnik skorzystał z odliczeń, np. remontowych.

Ewa Matyszewska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK