| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą zmiany w akcyzie

Będą zmiany w akcyzie

W opracowanym w resorcie finansów projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym proponuje się likwidację akcyzy na sprowadzane samochody. Na razie trudno przewidzieć, kiedy przepisy te wejdą w życie. Z kolei projekt nowego rozporządzenia zakłada podwyższenie akcyzy na papierosy od 16 stycznia 2006 r.

Jest już gotowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Najważniejszą i najbardziej korzystną dla podatników zmianą jest zniesienie opodatkowania akcyzą samochodów sprowadzonych z innych krajów unijnych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Twórcy projektu proponują, żeby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od początku przyszłego roku. Jest to jednak mało realne.Jak poinformowano nas w resorcie finansów, projekt nie jest jeszcze zatwierdzony. Komitet Rady Ministrów ma się nim zająć 15 grudnia 2005 r. Następnie będzie omawiany przez rząd. Dopiero potem zostanie skierowany do Sejmu. Na razie więc będziemy nadal płacili podatek akcyzowy przed pierwszą rejestracją samochodu sprowadzonego z innych krajów unijnych.Zapowiadana likwidacja akcyzy na samochody nie będzie bezwarunkowa. W uzasadnieniu projektu resort zapowiada wprowadzenie w miejsce akcyzy innego podatku.W projekcie są też niekorzystne zmiany, np. podwyższenie stawki akcyzy na energię elektryczną.Z kolei projekt nowego rozporządzenia zakłada podwyższenie akcyzy na papierosy od 16 stycznia 2006 r. Przypomnijmy, że akcyza na papierosy składa się z dwóch składników: stawki kwotowej i procentowej. Stawka kwotowa wzrośnie z 68,35 zł do 75,12 zł za 1000 papierosów.Stawka procentowa z 28,48 proc. do 31,30 proc. W podobny sposób wzrosną stawki dla tytoniu do sporządzania papierosów: dla stawki kwotowej z 46,53 zł do 52,00 zł, a stawka procentowa z 19,39 proc. do 21,67 proc.Łącznie podwyżka akcyzy na papierosy i tytoń do palenia ma wynieść 16 proc. Według wyliczeń ministerstwa spowoduje to wpływ do budżetu dodatkowo około 1,5 mld zł (w tym od papierosów 1463,2 mln zł i od tytoniu 51,5 mln zł).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK