| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyrok sądu niewiele wyjaśnił

Wyrok sądu niewiele wyjaśnił

Doradcy podatkowi mogą podpisywać deklaracje podatkowe w imieniu swoich klientów - stwierdziła Krajowa Rada Doradców Podatkowych po analizie uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pogląd, że doradca podatkowy nie ma prawa do podpisywania deklaracji podatkowych w imieniu podatników, płatników i inkasentów na podstawie prawidłowo udzielonego pełnomocnictwa, jest nietrafny – stwierdził prof. Witold Modzelewski w specjalnym komunikacie Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok dotyczył występowania doradców podatkowych pełnomocników podatników.

Wątpliwości dotyczących uprawnień doradców podatkowych do podpisywania deklaracji swoich klientów nie rozwiało orzecznictwo sądowe. Przypomnijmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 18 kwietnia 2005 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1245/04) wyraził m.in. pogląd, że doradca podatkowy nie ma prawa do podpisywania deklaracji podatkowych w imieniu swoich klientów, ponieważ „nie ma regulacji w szeroko rozumianym prawie materialnym podatkowym, która upoważniłaby doradcę podatkowego do takiego działania.” Po tym wyroku część urzędów skarbowych zaczęła kwestionować deklaracje podpisane przez doradców.

Wyrok ten został zaskarżony przez Krajową Radę Doradców Podatkowych do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z 3 października 2005 r. (sygn. akt II GSK 196/05), mimo utrzymania w mocy wyroku WSA, uznał przedstawione w nim uzasadnienie za błędne. Zdaniem NSA „w razie zaistnienia rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych na tle stosowania takich unormowań, nie będzie przeszkód w zainicjowaniu przez KRDP stosownego postępowania przez jeden z uprawnionych podmiotów określonych w art. 264 par. 2 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, mającego na celu wyjaśnienie przepisów budzących wątpliwości”. NSA stwierdził, że w zaistniałej sytuacji nie mógł inaczej orzec, ponieważ wyrok WSA mimo jego błędnego uzasadnienia odpowiada prawu.

Wiesława Moczydłowska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK